Арпке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арпке е село во градот Лерте во округот Хановер, во Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 30 km источно од Хановер.

Од 1893 година Арпке има железничка станица на железничката пруга Берлин-Лерте и е поврзана еднаш часовно со Хановер и Волфсбург.

Галерија[уреди | уреди извор]