Арпад Тот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арпад Тот
Тот околу 1907 година
Роден(а)14 април 1886
Арад, Австроунгарија
Починал(а)7 ноември 1928(1928-11-07) (возр. 42)
Будимпешта, Унгарија
Националностунгарско
Занимањепоет, преведувач

Арпад Тот (унгарски: Árpád Tóth; 14 април 18867 ноември 1928) — унгарски поет и преведувач.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тот учел во гимназија во Дебрецин, а потоа студирал германски и унгарски на Универзитетот во Будимпешта. Во 1907 година, неговите песни почнале да се појавуваат во весниците А Het и Vasárnapi Újság и по 1908 година во Нигат. Во 1911 година, тој станал театарски критичар за весникот Дебрецен Наѓ Ујсаг.

Во 1913 година, тој стана учител на богато семејство и добивал малку приходи од пишување, но сепак живеел во сиромаштија.[1] Туберкулозата го натерала да се одмори во санаториум Шведлер на Татрите.

Во периодот на револуционерната власт по Првата светска војна, станал секретар на Академијата Вересмарти, но ја изгубил позицијата и не можел да најде нова работа по падот на владата. Останал сиромашен и болен со туберкулоза до крајот на својот живот, подлегнувајќи на болеста во Будимпешта во 1928 година.[2] Неговото продолжено страдање го натерало да го разгледа самоубиството во еден момент - иако тој се придружил на персоналот на Аст Ест во 1921 година.

Во Дебрецин, гимназијата е именувана по него. Во април 2011 година, Унгарската народна банка издала комеморативна сребрена монета во чест на 125-годишнината од раѓањето на поетот.[3]

Работа[уреди | уреди извор]

Бил главен лирски поет и придонел за школата Нјугат. Неговите основни теми се фокусираа на минлива среќа и оставка.

Тој ги превел Милтон, Оскар Вајлд, Шели, Китс, Бодлер, Флобер, Готје, Мопасан и Чехов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Czigány, Lóránt (1984). The Oxford history of Hungarian literature from the earliest times to the present (Reprint. изд.). Clarendon Press. стр. 319. ISBN 0198157819. His family inheritance of poverty and tubercolosis accompanied him all his life; and he died of the latter at the age of 42, on 7 November 1928
  2. Konnyu, Leslie (1964). „Modern Magyar literature: a literary survey and anthology of the xxth century Hungarian authors“. 2 (3–4). American Hungarian Review. The faultless poet died from tuberculosis at Budapest in 1928 Наводот journal бара |journal= (help)
  3. 'Árpád Tóth' hungarian collector coin“. Numismatics Hungary. 14 April 2011. Посетено на 23 October 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]