Арон Пол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aaron Paul
Paul at the 2018 San Diego Comic-Con
Роден(а)Aaron Paul Sturtevant
27 август 1979(1979-08-27)(44 г.)
Emmett, Idaho, U.S.
ЗанимањеActor, producer
Активен период1998–present
СопружникLauren Parsekian
 (в. 2013)
Деца1[1]

Арон Пол Стуртевант (роден на 27 август 1979 година) — американски глумец и продуцент. Тој е најпознат по тоа што го толкувал Џеси Пинкман во серијата АМЦ Неуспешен лош (2008–2013), за која освоил неколку награди, вклучувајќи ја и телевизиската награда за избор на критичар за најдобра споредна машка улога во драмска серија (2014), награда Сатурн за најдобар глумец за споредна улога - серии, мини серии или телевизиски филм (2013) и награда Примејм Еми за најдобра споредна машка улога во драмска серија. Ова го направило еден од само двајцата глумци што ја освоил последната категорија трипати (2010, 2012, 2014), од неговото одделување во комедија и драма. [note 1] Тој исто така е добитник на наградата Сатурн за најдобра споредна машка улога на телевизија трипати (2009, 2011, 2013), повеќе од кој било друг глумец во таа категорија.[2] Тој ја репризирал улогата на Пинкман шест години по крајот на серијата во филмот „ Ел Камино: Неуспешен лош филм “ во Нетфликс во 2019 година.[3]

Пол ја започнал својата кариера со улоги во неколку музички спотови, гостински улоги во телевизија и минорни улоги во филмови. Во 2007 година, тој имал повторувачка улога како Скот Квитман во серијата Голема Љубов на ХБО (2006–2011). После „ Неуспешен лош“, тој глумел во филмови како „ Потреба за брзина“ (2014), „ Егзодус: богови и кралеви“ (2014), „ Окото на небото“ (2015) и „ Централна интелигенција“ (2016). Тој исто така го изразил Тод Чавес во анимираната серија БоЏак Коњаник на Нетфликс (2014-2020), на која бил и извршен продуцент, и ги толкувал Еди Лејн во драмската серија Хулу „Патот“ (2016–2018) и Калеб Николс во науката за HBO фантастична драмска серија Вестворлд (2020).

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Арон Пол Стуртевант [4] е роден во Емет, Ајдахо,[5] на 27 август 1979 година,[6] тој е најмладиот од четирите деца на Дарла (мом Хејнс) и Роберт Стуртевант, еден Крстител министер.[7] Роден е еден месец предвреме во бањата на неговите родители.[8] Пол дипломирал во 1997 година од Средното стогодишно училиште во Боиз, Ајдахо,[9] по што со својата мајка и со неговата заштеда од 6.000 американски долари возел во Лос Анџелес во 1982 година со неговата Тојота Корола [10] Пред да се здобие со слава, тој се појавил во една епизода од „Цената е исправна“, која се емитувала на 3 јануари 2000 година. Појавувајќи се под неговото вистинско име, тој играл и ја изгуби својата цена и претерал со истакнување на својата надворешност.[11] Тој исто така работел како најавувач во кино во Универзална студија во Холивуд.[12]

Кариера[уреди | уреди извор]

Пол во 2009 година

Во 1996 година, Пол отишол во Лос Анџелес на натпреварот на меѓународното здружение за модели и таленти. Тој го освоил вицешампионатот и потпишал со менаџер.[13] Тој глумел во музички спотови за Корн "песната е" Избезумено "и Еверласт " песната е " бело убаво ѓубре ".[14] Тој исто така бил прикажан и во телевизиски реклами за Сочно овошје, Пченка, и Колаче од ванила.[15] Тој се појавил и во филмовите Што и да е потребно (2000), Помош! Јас сум риба (2001), К-ПАКС (2001), Национален лампун Ван Вајлдер (2002), Лоши девојки од високата долина (2005), Задушувачки човек (2006), Мисија: невозможно III (2006) и Последната Куќа на левата страна (2009). Го глумел како Откачениот Ал Јанковиќ во краткиот Смешен или Умри кратко: Чудно: Приказната за Ал Јанковиќ (2010),[16] и гостувал во телевизиски емисии како Гардијан, ЦСИ: Истрага на местото на злосторството, ЦСИ: Мајами, Е.Р., Sleeper Cell, Вероника Марс, Досие Х, Шаптачка со духови, Криминални умови, Коски и 3-от камен од Сонцето.

Паул со <i id="mwoQ"></i>Неуспешен лош кратор Винс Гилиган на Сатурн награди 36 на 24 Јуни, 2010

Пол најпрво станал познат по улогата на Скот Квитман во Големата Љубов на HBO, на која се појавил четиринаесет пати. Во 2008 година, тој започнал да го игра Џеси Пинкман на серијата АМЦ <i id="mwqw"></i>Неуспешен лош. Неговиот лик првично требало да умре во текот на првата сезона, но откако ја виделе хемијата меѓу Пол и главниот глумец Брајан Кренстон, творецот на серијата Винс Гилиган се предомислил и ги изменич првичните планови и го вклучил Џеси како главен лик.[17] За својата улога во „ <i id="mwsQ">Неуспешен лош</i>, Пол бил номиниран за наградата „Еми“ за Најдобра споредна машка улога во драмска серија во 2009, 2010, 2012, 2013 и 2014 година; тој ја освоил наградата во 2010,[18] 2012,[19] и 2014 година.[20]

Пол глумел во филмот Скршен, кој бил еден од официјалните избори за филмскиот фестивал Санденс во 2012 година.[21] Во интервју за ESPN во октомври 2012 година, тој зборувал за своето детско искуство како навивач на Боис Стејт Бронкос и зборувал за предизвиците на играње на ликот на зависник од мет во <i id="mwwg">Неуспешен лош</i>.[22] Во 2012 и 2013 година тој се појавил во шоуто Престол: Востание, изразувајќи го ликот по име Сајрус.[се бара извор]

Во септември 2013 година, тој бил претставен на танцовата песна на Зен Фримен, „Танц Кучка“.[23] Тој направил изненадување со изгледот на Сабота навечер во живо ' 39 сезона именувана како" мет внук ", роднина на Боби Мојнихан " популарен лик е "пијаниот вујко".[24] Во 2014 година, Пол глумел во филмот „ Потреба за брзина“, како уличен тркач кој бил неодамна ослободен од затвор кој се одмаздува на богат деловен соработник.[25] Пол глуми заедно со Џулиет Луис во семејната драма Хелион, како пијан татко на двајца млади вандали.[26] Исто така во 2014 година, тој глумел во библискиот еп Егзодус: Богови и кралеви, претставувајќи го хебрејскиот пророк Џошуа.[27]

Во декември 2013 година, Нетфликс објавил дека Пол ќе биде член на глумечката екипа во анимираната серија БоЏак Коњаник.[28] На 3 март 2014 година, тој се појави на ВВЕ РАВ за да го промовира потреба за брзина, со негово влегување во арената со спортски автомобил со Долф Циглер, давање коментари за натпреварот на Циглер против Алберто Дел Рио и да му помогне на Циглер да успее со одвлекување на внимание на Дел Рио.[29] На 23 септември 2014 година било објавено дека Пол ќе го игра таткото на младиот Луис Дракс кој станува во фокусот на кривичната истрага откако неговиот син претрпел скоро фатален пад во претстојниот филм на Мирамакс со наслов 9-тиот живот на Луј Дракс, натприроден трилер заснован на истоимената книга.

Во 2016 година, Пол започна да го игра Еди Лејн, човек кој во животна криза се приклучува на култ, но потоа ја доведува во прашање неговата вера, во серијата Хулу „Патот“, која дебитирала на 30 март 2016 година.[30] Пол го играл главниот протагонист, Никс Улриќ, во Кралевите во живо: Конечна фантазија XV, објавен во јули 2016 година.

Во јуни 2018 година, Пол се приклучил на екипата на криминалистичката драмска серија „ Епл ТВ + “, „ Вистината е раскажана“, наспроти Октавија Спенсер и Лизи Каплан.[31]

Пол на стрипот-Сан Диего во 2013 година

Во септември 2018 година, Пол се приклучил на екипата на HBO научната фантастика западната серија Западен свет во третата сезона,[32] играјќи го ликот Калеб Николс.[33]

Пол следно ќе глуми во научно-фантастичниот трилер Двојно заедно со Карен Гилан и Џеси Ајзенберг,[34] кој е снимен целосно во Тампере, Финска.[35][36]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Пол се свршил со Лорен Парсекијан во Париз на 1 јануари 2012 година.[37] Двајцата се сретнале на фестивалот Коачела.[38] Тие се венчале на 26 мај 2013 година, на свадба во Париски карневал во 1920-тите во Малибу, Калифорнија ; Настапиле Негувајте ѓи луѓето и Џон Маер.[39] Пол им ја испратил на сите на списокот на гости песната „Убавина“ од The Shivers и ги замолил да ги научат зборовите за да можат да пеат заедно за време на церемонијата.[10] Во септември 2017 година, тој објавил дека тој и Парсекијан го очекуваат своето прво дете.[40] Нивната ќерка, Стори Анабел, се родила во февруари 2018 година.[41] Семејството во моментов живее во Ајдахо.

Во знак на сеќавање на последната епизода на Брејкинг Бад („ Фелина “), Пол и колегата Брајан Кренстон и двајцата направија тетоважи на Неуспешен лош на последниот ден од снимањето; Пол ја имал истетовирано фразата „без половина мерки “ на неговиот бицепс, додека Кранстон го истетовирал логото на шоуто на едниот прст.[42]

Во 2013 година, Пол помогна да се соберат 1,8 милиони долари за непрофитната организација за борба против малтретирање на Парсекијан, љубезна кампања. Победниците на натпреварот освоија патување на гробиштата Холивуд засекогаш на прикажувањето на последната епизода на Breaking Bad.[43] За време на церемонијата во Египетскиот театар во Боис, Ајдахо, гувернерот Буч Отер го прогласи 1 октомври за „Ден на Артин Пол.[44]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Номинирана работа Резултат
2009 година Примејм Еми награда Најдобра споредна машка улога во драмска серија Брејкинг лошо | style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда Сатурн style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2010 г. Примејм Еми награда style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда ПРИЗМА style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда Сатурн style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда Сатурн style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда TCA style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2011 година Награда Сатурн style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда ПРИЗМА style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда на еснафот на глумци на екранот style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2012 година Телевизиска награда за избор на критичари style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Примејм Еми награда style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2013 година Награда Златен глобус style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда Награда СатурнСатурн style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда Сатурн style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда на еснафот на глумци на екранот style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Доријанска награда style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Примејм Еми награда style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда ПРИЗМА style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2014 година Телевизиска награда за избор на критичари style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Примејм Еми награда style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда за млади Холивуд style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2019 година Примејм Еми награда Најдобра анимирана програма style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награда за сателит Најдобра минисерија или телевизиски филм „Ел Камино: лош филм“ | style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2020 година Телевизиска награда за избор на критичари style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
Награда на еснафот на производители на Америка style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Примејм Еми награда style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Најдобра анимирана програма style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана

Филмографија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Starting with the show's second season, Paul was nominated each year he was eligible, for a total of five times: 2009, 2010, 2012, 2013, and 2014.

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 'Breaking Bad' actor welcomes new baby girl“. ABC News. February 9, 2018. Архивирано од изворникот March 16, 2018. Посетено на January 7, 2019.
 2. „Aaron Paul“. IMDb. Архивирано од изворникот на August 17, 2015. Посетено на October 6, 2015.
 3. Tassi, Paul (August 24, 2019). „Netflix's 'El Camino: A Breaking Bad Movie' Gets A Trailer, Story And Release Date“. Forbes. Архивирано од изворникот на August 25, 2019. Посетено на August 25, 2019.
 4. „Aaron Paul“. TV Guide. Архивирано од изворникот на December 9, 2014. Посетено на June 17, 2015.
 5. „Aaron Paul“. emmys.com. Academy of Television Arts & Sciences. Архивирано од изворникот на February 22, 2014. Посетено на February 8, 2014.
 6. „Monitor“. Entertainment Weekly (1274). August 30, 2013. стр. 20.
 7. Gajewski, Josh (May 30, 2009). „Aaron Paul catches a couple of breaks in 'Big Love' and 'Breaking Bad'. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на March 4, 2014. Посетено на February 10, 2014.
 8. „Aaron Paul: Biography“. TV Guide. Архивирано од изворникот на December 9, 2014. Посетено на October 1, 2013.
 9. Oland, Dana (September 22, 2013). „Aaron Paul's career is breaking just right“. Idaho Statesman. Посетено на February 10, 2014.
 10. 10,0 10,1 Kahn, Howie (February 2014). „Aaron Paul: Beyond Breaking Bad“. Details. Архивирано од изворникот на February 8, 2014. Посетено на February 10, 2014.
 11. „Aaron Paul: I Looked Like I Was on Crack During The Price Is Right“. Us Weekly. February 18, 2014. Архивирано од изворникот на July 14, 2014. Посетено на July 1, 2014.
 12. „It's Evening In America“. Vanity Fair. May 2012. Архивирано од изворникот на February 21, 2014. Посетено на February 10, 2014.
 13. Jacobs, Samantha (September 29, 2013). „Aaron Paul: 'Breaking Bad's' Secret Weapon“. Neon Tommy. Архивирано од изворникот на February 22, 2014. Посетено на February 10, 2014.
 14. Itzkoff, Dave (March 18, 2010). „Character and Career, Both Alive“. The New York Times. Архивирано од изворникот на October 2, 2013. Посетено на February 8, 2014.
 15. „First Ever Vanilla Coke Commercial“. October 19, 2011. Архивирано од изворникот на October 18, 2013. Посетено на May 15, 2013.
 16. „Weird: The Al Yankovic Story“. Funny or Die. June 1, 2010. Архивирано од изворникот на July 15, 2010. Посетено на July 21, 2010.
 17. „Aaron Paul: 'Breaking Bad' Dealer Isn't Dead ... Yet“. NPR. September 19, 2011. Архивирано од изворникот на April 21, 2014. Посетено на February 8, 2014.
 18. „Emmy diary: Aaron Paul wins supporting actor - USATODAY.com“. Us Weekly. Архивирано од изворникот на January 31, 2016. Посетено на 2016-01-23.
 19. „Emmy Awards 2012: Aaron Paul wins again for best supporting actor in a drama“. NJ.com. Архивирано од изворникот на February 2, 2016. Посетено на 2016-01-23.
 20. „Emmy Awards 2014: Wins Supporting Actor in a Drama Series“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на March 16, 2016. Посетено на 2016-01-23.
 21. „2012 Sundance Film Festival: First Wave of Programming Announced, 26 Films In Competition“. Film School Rejects. November 30, 2011. Архивирано од изворникот на May 14, 2013. Посетено на June 13, 2013.
 22. Neumyer, Scott (October 16, 2012). „Aaron Paul talks new film and Boise State“. ESPN. Архивирано од изворникот на January 9, 2014. Посетено на February 8, 2014.
 23. 'Exclusive Song Premiere: Zen freeman Dance Bitch Featuring Aaron Paul'. Artistdirect. October 1, 2013. Архивирано од изворникот на October 2, 2013. Посетено на October 1, 2013.
 24. Couch, Aaron (September 28, 2013). 'SNL' Recap: Aaron Paul Steals Show in Season Opener (Video)“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на February 23, 2014. Посетено на February 8, 2014.
 25. Labrecque, Jeff (January 16, 2014). „Sundance 2014: Aaron Paul raises 'Hellion,' talks 'Need for Speed' – Exclusive Photos“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на February 1, 2014. Посетено на February 8, 2014.
 26. 'Aaron Paul's Hellion Gets US Distribution'. Variety. Artistdirect. February 24, 2014. Архивирано од изворникот на February 27, 2014. Посетено на February 24, 2014.
 27. Gilman, Greg (September 30, 2013). 'Breaking Bad': What's Next for Stars Aaron Paul, Anna Gunn and Creator Vince Gilligan“. Yahoo! Movies. Архивирано од изворникот на March 2, 2014. Посетено на February 8, 2014.
 28. (11 декември 2013). "Only On Netflix: BoJack Horseman, A Tale Of Fear, Loathing and Animals, Coming Mid-2014". Соопштение за печат.  посет. 8 февруари 2014 г
 29. „WWE Monday Night Raw Results: 'Breaking Bad' star Aaron Paul arrives with Dolph Ziggler (GIF)“. FanSided. Архивирано од изворникот на April 13, 2014. Посетено на April 9, 2014.
 30. Pedersen, Erik. 'The Path': First Images From Hulu's Aaron Paul-Michelle Monaghan Drama“. Deadline Hollywood (англиски). Архивирано од изворникот на December 3, 2018. Посетено на 2016-01-23.
 31. Andreeva, Nellie (2018-06-13). 'Are You Sleeping': Aaron Paul, Elizabeth Perkins, Mekhi Phifer & More Join Apple Series“. Deadline Hollywood (англиски). Архивирано од изворникот на June 13, 2018. Посетено на 2018-09-14.
 32. Andreeva, Nellie (September 13, 2018). 'Westworld': Aaron Paul Joins HBO Sci-Fi Series For Season 3“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на September 13, 2018. Посетено на September 13, 2018.
 33. Darwish, Meaghan. „Is Aaron Paul's Caleb Human in 'Westworld' Season 3?“. TV Insider.
 34. Karen Gillan, Aaron Paul, Jesse Eisenberg Set For Sci-Fi Thriller ‘Dual’
 35. Kay, Jeremy (October 21, 2020). „Karen Gillan sci-fi 'Dual' starts production in Finland with Aaron Paul, Beulah Koale (exclusive)“. Screen Daily. Посетено на October 22, 2020.
 36. Mandalia, Bhavi (October 22, 2020). „Movies A Hollywood film starring Marvel and Breaking Bad will be filmed in Tampere“. PledgeTimes.com. Архивирано од изворникот на 2020-10-28. Посетено на October 22, 2020.
 37. Nudd, Tim (July 15, 2012). „Aaron Paul Calls Fiancée 'The Greatest Woman That Has Ever Existed'. People. Архивирано од изворникот на May 21, 2013. Посетено на February 8, 2014.
 38. Lotze, Katharine (September 25, 2012). „Lauren Parsekian, Aaron Paul's Fiancée: Who Is She?'. HuffPost. Архивирано од изворникот на October 1, 2012. Посетено на February 15, 2013.
 39. Dowd, Kathy Ehrich (May 26, 2013). „Aaron Paul Marries Lauren Parsekian“. People. Архивирано од изворникот на June 2, 2013. Посетено на May 27, 2013.
 40. Kimble, Lindsay (September 19, 2017). „Aaron Paul and Wife Lauren Expecting First Child“. People. Архивирано од изворникот на November 24, 2017. Посетено на November 22, 2017.
 41. Paul, Lauren. „There are no words that will ever be able to explain what just happened to my heart“. Instagram. Архивирано од изворникот на October 20, 2019. Посетено на January 7, 2019.
 42. "Breaking Bad" Bryan Cranston got new tattoo to shock wife“. CBS News. August 5, 2013. Архивирано од изворникот на May 12, 2016. Посетено на March 29, 2016.
 43. Couch, Aaron (September 27, 2013). 'Breaking Bad': Aaron Paul's Finale Charity Contest Adds Extra Winners After Complaints“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на April 21, 2014. Посетено на February 10, 2014.
 44. Gelt, Jessica (October 7, 2013). „Breaking Boise: Idaho governor proclaims Oct. 1 Aaron Paul Day“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на October 24, 2013. Посетено на February 10, 2014.