Арнулф Карантански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арнулф Карантански
Франкиски император

Seal of Arnulph of Carinthia (896).jpg
Печатот на Арнулф Карантански о. 896
Франкиски император во Италија
На престол 22 февруари 896 – 8 декември 899
Претходник Ламберт
Наследник Лудвиг Слепиот
Крал на Италија
На престол 894 – 8 December 899
Претходник Ламберт
Наследник Лудвиг Слепиот
Крал на Источна Франкија
На престол о. 27 ноември 887[1] – 8 декември 899
Претходник Карло Дебелиот
Наследник Лудвиг Детето
Сопружник Ота
Ода Западнофранкиска
Винбурга
Деца
Лудвиг Детето
Ратолд Италијански
Цвентинболд
Глисмут Карантански
Хегвиг Карантански
Татко Карломан Баварски
Мајка Лиутсвинд
Роден(а) ок. 850
Починал(а) 8 декември 899
Ратисбон, Војводство Баварија, Источна Франкија (сега Регенсбург, Баварија, Германија)[2]
Почивалиште Св. Емерамова базилика, Ратисбон
Потпис

Арнулф Карантански или Арнулф Корушки ( о. 850 - 8 декември 899) ― војвода на Карантанија кој го соборил неговиот вујко, императорот Карло Дебелиот, станал каролиншки крал на Источна Франкија[3] од 887 година, спорниот крал на Италија од 894 година и оспорен франкиски император од 22 февруари 896 година до неговата смрт во Регенсбург, Баварија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Karl III.", Neue Deutsche Biographie. "[Karl's] last document from Frankfurt is dated to 17 November 887, and Arnulf's first document is dated to 27 November 887."
  2. The Biographical Dictionary of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge, Vol. III, Part II (page 623), printed by William Clowes and Sons, ул. Стамфорд, Лондон, 1844
  3. Источна Франкија била административно поделена од остатокот на Франкија со Верденскиот договор во 843 година. Таа еволуирала во средновековната Германска Империја по крајот на каролиншката власт.

Извори[уреди | уреди извор]