Прејди на содржината

Арне Габиус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арне Габиус во бело.

Арне Габиус (германски: Arne Gabius, Хамбург, Западна Германија, 22 март 1981) е германски атлетичар, специјалист за долги трки, кој се натпреварува во трчање на 5.000 и 3.000 метри во сала.

По професија е лекар. Дипломирал на Универзитетот во Тибинген [1] .

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

На почетокот на неговата кариера од 1996 до 2004 година бил член на АК Северна Хамбург, а потоа се преселил во АК Тибинген од Тибинген . Негов тренер е Дитер Бауман [2] .

Неговите најголеми достигнувања во националниот контекст се неговите победи во германското првенство од 5000 метри (2007-2013), 3.000 метри во сала (2009, 2012).[3] На меѓународно ниво, започнал на Европското првенство 2006, каде што паднал во трката од 5.000 метри. На Европското првенство 2007 во Бирмингем завршил како деветти на 3.000 метри. Истата година на Европскиот куп во Минхен, тој го постигна најдобриот резултат дотогаш. Учествувал на Летните олимписки игри 2012 и на Светското првенство 2009 и 2013, но без значителни резултати. Тој бил најуспешен на Европското првенство во 2012 година. кога го освоил сребрениот медал.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Датум Конкуренција Град Пласман 3.000 м 5.000 м Резултатот
2006 година Европско отворено првенство Гетеборг, Шведска - 5.000
2007 година Европско првенство во салата Бирмингем, Велика Британија 9. 3.000 - 8: 08.51
2008 година Светско првенство во сала Валенсија, Шпанија 12 3.000 - 8: 11.21
2009 година Светско првенство на отворено Берлин, Германија 28 - 5.000 13: 49,13
2010 година Европско отворено првенство Барселона, Шпанија 12 - 5.000 13: 59.11
2012 Светско првенство во сала Истанбул, Турција 8 3.000 - 7: 45.01
Европско отворено првенство Хелсинки, Финска 18x18пкс - 5000 13: 31.83
Летни олимписки игри Лондон, Велика Британија 20 - 5.000 13: 28.01
2013 Светско првенство на отворено Москва, Русија 20 - 5.000 13: 34.26

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

  • 1500 м : 3: 41,54, 28 мај 2010 година Десау
Сала: 3: 45,78 мин, 28 јануари 2007 година Зинделфинген
Сала: 7: 38,13 мини, 13 февруари 2012 година Карлсруе
  • 2 милји (сала): 8: 10.78 мин, 18 февруари 2012 година, Бирмингем (најбрз германски)
  • 5.000 м: 13: 12,50 мин, 13 јули 2013 година, Хезден-Золдер
  • 10. км: 28:35 мин, 9. Септември 2012, Хамбург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arne Gabius - "Mein bestes Jahr" Прибављено 2.9. 2013
  2. Gabius: Nehme den Kampf auf Прибављено 2.9. 2013
  3. Arne Gabius ist Deutscher Crosslauf-Meister Архивирано на 23 јули 2015 г.Прибављено 2.9.2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]