Армуна де Алманзора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Армуна де Алманзора
Координати: 37°21′ СГШ 2°24′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Беруезо Падила
Површина
 • Вкупна 8 км2
Надм. вис. 624 м
Население (2005)
 • Вкупно 322
 • Густина 40,3/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Армуна де Алманзора е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Армуна де Алманзора помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

324

322 327 327 303 310 322

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]