Армин Фе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Армин Фе
Armin Veh 2012 2.jpg
Лични податоци
Роден на 1 февруари 1961 (1961-02-01) (62 г.)
Роден во Аугсбург, Западна Германија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт (тренер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1979 Аугсбург Аугсбург 7 (0)
1979–1983 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 60 (3)
1983-1984 Ст. Гален Ст. Гален 18 (0)
1984–1985 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 5 (0)
1985-1987 Аугсбург Аугсбург ? (?)
1987 Швабен Аугсбург ? (?)
1987-1990 Бајројт Бајројт 53 (1)
Раководител на екипите
1990–1995 Аугсбург Аугсбург
1996–1997 Гројтер Фирт Гројтер Фирт
1998–2001 Ројтлинген Ројтлинген
2002-2003 Ханза Росток Ханза Росток
2003-2004 Аугсбург Аугсбург
2006-2008 Штутгарт Штутгарт
2009-2010 Волфсбург Волфсбург
2010-2011 Хамбургер Хамбургер
2011-2014 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2014 Штутгарт Штутгарт
2015-2016 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Армин Фе (роден на 1 февруари 1961 година, во Аугсбург) — германски фудбалски тренер и поранешен играч од средениот ред. Во моментов ја води екипата на Ајнтрахт Франкфурт во Бундеслигата.

Најголемиот успех во својата тренерска кариера го остварил во сезоната 2006-2007 кога како тренер на Штутгарт ја освоил Бунделигата.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Тренер[уреди | уреди извор]

Германија Штутгарт[уреди | уреди извор]