Армандо Броја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армандо Броја
Armando Broja October 2019.jpg
Лични податоци
Полно име Армандо Броја[1]
Роден на 10 септември 2001 (2001-09-10) (21 г.)
Роден во Слау, Англија
Држава Албанија Албанија
Англија Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м[2][3]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 18
Младинска кариера
Flag of None.svg Брнам Џуниорс
Тотенхем Тотенхем
Челси Челси
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2020- Челси Челси 5 (0)
2020-2021Витесе Витесе 30 (10)
2021-Саутхемптон Саутхемптон 32 (6)
Репрезентација
2019 Албанија Албанија 19 3 (1)
2019- Албанија Албанија 21 3 (1)
2020- Албанија Албанија 14 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 26 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Армандо Броја (роден на 9 октомври 2001, во Слау) е албански фудбалер со англиско државјанство, напаѓач на Челси и на албанската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Броја е роден во Слау, Англија од родители Албанци, по потекло од Голема Малесија. Иако целиот свој живот живее во Англија, тој одлучил да ја претставува Албанија на репрезентативно ниво.[4]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Напаѓач познат по своите движења, опремен со добра физичка сила и одлично чувство за гол. Исто така, многу вешт во напаѓање во длабочина.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Израснал во младинските категории на Тотенхем и Челси. На 26 февруари 2020 година, Броја го потпишал својот прв професионален договор со Челси согласувајќи се на двегодишна верност кон лондонската екипа. На 8 март 2020 година, тој го направил своето деби за првиот тим на сините во победата на домашен терен со 4–0 против Евертон, откако влегол како замена во 86-тата минута на местото на Оливје Жиру.[6]

На 18 јули 2021, Броја потпишал нов петгодишен договоро со клубот.[7]

На 21 август 2020 година, Броја се преселил во холандската екипа Витесе на едносезонска позајмица.[8] На 19 септември 2020 година, тој го постигнал својот прв првенствен гол во победата со 2–0 над Спарта Ротердам.[9] Броја ја завршил својата позајмица во Витесе како нивен најдобар стрелец во Ередивиси за сезоната 2020–2021 (изедначен со Лои Опенда), постигнувајќи десет гола.[10]

На 10 август 2021 година, Броја се вратил во Премиер лигата каде бил позајмен на Саутхемптон за сезоната 2021–2022.[11] На своето деби на 25 август, тој постигнал два гола во убедливата победа од 8–0 над екипата од Лига Два, Њупорт Каунти во второто коло од Лига купот.[12] На 16 октомври, Броја го постигнал својот прв гол во Премиер лигата за клубот во победата од 1–0 против Лидс Јунајтед.[13]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

И покрај тоа што е роден во Англија, Броја одбрал да игра за репрезентацијата на Албанија поради потеклото на неговите родители.

Во текот на 2019 година, тој одиграл 3 натпревари и постигнал еден гол за репрезентацијата под 19 години, а потоа истата година дебитирал и за репрезентацијата под 21 година.

Во мај 2019 година, Броја добил повик во сениорската репрезентација на Албанија да се приклучи на тренинг кампот во Драч, Албанија од 21 до 26 мај 2019 година.[14] На 7 септември 2020 година, тој го направил своето деби во поразот на домашен терен со 1–0 против Литванија.[15] На 5 септември 2021 година, Броја го постигнал својот прв сениорски гол во квалификациите за СП 2022 против Унгарија, помагајќи му на својот тим да победи со 1-0.[16]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Албанија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
7-9-2020 Тирана Албанија Албанија 0 – 1 Литванија Литванија УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза - влегол во игра 75'
11-10-2020 Алмати Казахстан Казахстан 0 – 0 Албанија Албанија УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза - добил жолт картон во 41-вата минута 41'
14-10-2020 Вилнус Литванија Литванија 0 – 0 Албанија Албанија УЕФА Лига на нации 2020-2021 - Прва фаза - заменет 57'
25-3-2021 Андора ла Веља Андора Андора 0 – 1 Албанија Албанија Квал. за СП 2022 - влегол во игра 81'
28-3-2021 Тирана Албанија Албанија 0 – 2 Англија Англија Квал. за СП 2022 - заменет 59'
31-3-2021 Серавале Сан Марино Сан Марино 0 – 2 Албанија Албанија Квал. за СП 2022 - заменет 46'
5-9-2021 Елбасан Албанија Албанија 1 – 0 Унгарија Унгарија Квал. за СП 2022 1 влегол во игра 78' добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
8-9-2021 Елбасан Албанија Албанија 5 – 0 Сан Марино Сан Марино Квал. за СП 2022 1 влегол во игра 46'
9-10-2021 Будимпешта Унгарија Унгарија 0 – 1 Албанија Албанија Квал. за СП 2022 1 влегол во игра 66'
12-10-2021 Тирана Албанија Албанија 0 – 1 Полска Полска Квал. за СП 2022 - влегол во игра 58'
Вкупно Настапи 10 Голови 3

Статиистика[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 16 мај 2021.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
мар.-јун. 2020 Англија Челси ПЛ 1 0 ФАКуп+ЛК 0+0 0 ЛШ 0 0 - - - 1 0
2020-2021 Холандија Витесе ЕД 30 10 КХ 4 1 - - - - - - 34 11
2021-2022 Англија Саутхемптон ПЛ 6 2 ФАКуп+ЛК 0+1 0+2 - - - - - - 7 4
Вкупно во кариерата 37 12 5 3 0 0 - - 42 15

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Premier League clubs publish 2019/20 retained lists“. Premier League. 26 June 2020. Посетено на 9 July 2020.
 2. „Armando Broja“. worldfootball.net. Посетено на 3 November 2020.
 3. „Armando Broja“. national-football-teams.com (англиски). Посетено на 3 November 2020.
 4. „Lojtari me origjinë nga Malësia e Madhe Armando Broja, edhe tre gola të tjerë për Chelsea“ (албански). Архивирано од изворникот на 2020-03-09. Посетено на 2021-07-09. Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
 5. „Armando Broja: talento albanese classe 2001“. 27 септември 2019.
 6. „Match report: Chelsea 4 Everton 0“. Chelsea F.C. 8 March 2020. Посетено на 8 March 2020. Chelsea (4-3-3): Kepa; Azpilicueta (c), Rudiger, Zouma, Alonso; Barkley, Gilmour, Mount (James 60); Willian (Anjorin 71), Giroud (Broja 86), Pedro
 7. „New deal for Broja“. Chelsea F.C. 18 July 2021. Посетено на 19 July 2021.
 8. „Broja komend seizoen Vitessenaar (Video)“ (Dutch). SBV Vitesse. 21 August 2020. Архивирано од изворникот на 2021-05-03. Посетено на 21 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Vitesse wint Airborne-duel vs Sparta Rotterdam“ (Dutch). SBV Vitesse. 19 September 2020. Посетено на 20 September 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „2020–2021 Vitesse Stats“. fbref.com. Архивирано од изворникот на 2022-06-17. Посетено на 19 July 2021.
 11. „Armando Broja: Southampton sign Chelsea teenager on season-long loan“. BBC Sport. 10 August 2021. Посетено на 10 August 2021.
 12. Pearlman, Michael (25 August 2021). „Newport County 0–8 Southampton: Saints claim record win as they crush Exiles in EFL Cup“. BBC Sport. Посетено на 26 August 2021.
 13. „Southampton 1–0 Leeds“. BBC Sport. 16 October 2021. Посетено на 16 October 2021.
 14. „Shqipëria fillon grumbullimin paraprak, ja lojtarët nën urdhërat e trajnerit Reja“ [Albania start the preliminary gathering, here are the players under the orders of coach Reja] (албански). Albanian Football Association. 21 May 2019. Посетено на 8 March 2020.
 15. „Jorginho impressive in Italy win; Armando Broja makes international debut“. Chelsea F.C. 7 September 2020. Посетено на 2020-09-08.
 16. „Albania – Hungary 1:0 (WC Qualifiers Europe 2021/2022, Group I)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]