Ариј Пазовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ариј Пазовски, 1936 година

Ариј Моисејевич Пазовски бил руски еврејски диригент. Се родил на 2 февруари 1953 година, а починал на 6 јануари 1953 година.

Тој бил помлад диригент на Бољшој од 1923 до 1928 година, а потоа бил и режисер од 1943 до 1948 година.[1] Како диригент на Бољшој операта, се претпоставува дека тој вратил делови од операта на Модест Мусоргски кои биле цензурирани во Руската Империја.[2] По неговото пристигнување во 1943 година од него се барало да го оживее репертоарот со некои опери од 19 век и поради тоа морал да ја одложи „Војна и мир“.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Валерий Ильич Зарубин Большой тхеатре 1998 p428 "Арий Моисеевич (1887—1953), дирижер Большого театра (1923—1924, 1925—1928), главный дирижер (1943 — 1948)"
  2. Dmitriĭ Dmitrievich Shostakovich, Solomon Volkov Testimony: the memoirs of Dmitri Shostakovich 2004 p289 "n Moscow they threw out the prayer ensemble in the epilogue, but the musical director of the Leningrad production, stubborn Ari Pazovsky, refused. He insisted on keeping the prayer. Zhdanov was informed. "
  3. Selected letters of Sergei Prokofiev p218 1998 "Owing to the change in the artistic management of the Bolshoi Theater, War and Peace has been postponed for a while, since Pazovsky is supposed to enliven the classical repertoire with a few classical operas. To make it up to me they are putting on Cinderella.." March 7, 1944 Prokofiev to Eisenstein.
  4. The Record collector: 46 2001 "Pazovsky (who arrived for the second season) was a conductor of exceptional culture and strict requirements, who was at the top of his form. ... When Pazovsky arrived, Khovanshchina was added."