Арински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арински јазик
Застапен воРусија
Подрачјетечение на реката Енисеј
Изумрен18 век
Јазично семејство
денеенисејско?
Јазични кодови
ISO 639-3xrn
Linguistxrn

Аринскиот е мртов енисејски јазик. Јазикот се зборувал покрај течението на реката Енисеј во Русија, поточно помеѓу Енисејск и Краснојарск. Јазикот бил сроден со исто така мртвите котски и асански јазик. Аринскиот изумрел во 18 век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Georg, Stefan (2007). A Descriptive Grammar of Ket (Yenisei-Ostyak). Folkestone, Kent: Global Oriental. ISBN 978-1-901903-58-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]