Ариел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ариел
Ariel
Откривање
Откривач Вилијам Ласел
Датум на откривање 24 октомври 1851
Означувања
Други имиња
Uranus I
Придавка Arielian

Ариел е природен сателит на Уран откриен на 24 октомври 1851 од Вилијам Ласел. Бил откриен во исто време со Умбриел.