Арзамас (град)

Координати: 55°23′0″N 43°48′0″E / 55.38333° СГШ; 43.80000° ИГД / 55.38333; 43.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арзамас
Арзамас
Град[1]
Фотомонтажа of Арзамас
Фотомонтажа of Арзамас
Знаме на АрзамасГрб на Арзамас
ДржаваРусија
Федерален субјектНижегородска Област[2]
Founded1578[3]
Градски статус од1781
Управа
 • ОрганГрадска Дума
 • ГрадоначалникАлександар Шелеков
Површина
 • Вкупна34,32 км2 (1,325 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население (попис 2010)[4]
 • Вкупно106.362
 • проц. од (2018)[5]104.140 (−2,1%)
 • Ранг152ри во 2010
 • Густина31/км2 (80/ми2)
 • Подреден наград од значење на област Арзамас[2]
 • Седиште наОкруг Арзамаски[2], град од значење на област Арзамас[2]
 • Градски округАрзамас Урбан Округ[6]
 • Седиште наАрзамас Урбан Округ[6], Општински округ Арзамаски[7]
Часовен појасмосковско време Уреди википодатоци[8] (UTC+3)
Поштенски бр.[9]607220-607233
Повик. број.+7 83147
Мреж. местоarzamas.org

Арзамас (руски: Арзама́с) е град во Нижегородската Област, Русија, сместен на реката Тиоша (притока на Ока), на 410 километри источно од Москва. Население: 106,362 (Попис од 2010 година); 109,432 (Попис од 2002 година); 108,951 (Попис од 1989 година).

Историја[уреди | уреди извор]

Споменик на Александар Ступин
Воскресна катедрала

Арзамас е основан во 1578 година [3] од Иван Грозни во земјите населени во тоа време од Мордвинс. До 1737 година, повеќе од 7.000 луѓе живееле во Арзамас и градот станал главен транзитен центар на патот од Москва кон источните делови на Русија. Бил познат по гуски и кромид, како и кожни занаети.

Кетрин Велика во 1781 година му доделила статус на град на Арзамас и грб заснован на боите на полкот Арзамас. Во почетокот на 19 век, Арзамас имал над дваесет цркви и катедрали, а најважна е катедралата Воскресение. Изграден е во империјален стил во знак на сеќавање на руската победа над Наполеон во 1812 година.

Уметничкото училиште „ Александар Ступин“ се наоѓало во Арзамас помеѓу 1802 и 1862 година и таму учеле многу познати руски уметници, вклучувајќи го и Василиј Перов.

До почетокот на 20 век, тој сè уште бил важен центар на трговијата и имало кожари, масло, брашно, лој, боја, сапун и железо; плетењето било важна домашна индустрија, додека овчата кожа и едрилицата биле трговски производи. Населението од 1897 година било 10.591.[10]

Од 1954 до 1957 година, Арзамас бил центар на Арзамас Областа, краткотрајна административна единица која била поделена од областа Горки и подоцна се споила во неа.

Во 1988 година, градот било место на железничката катастрофа во Арзамас, која предизвикала смрт на деведесет и еден човек.

Административен и општински статус[уреди | уреди извор]

Во рамките на административните поделби, Арзамас служи како административен центар на областа Арзамаски, иако не е дел од него.[1] Како административна поделба, таа е инкорпорирана одделно како град со најзначајно значење на Арзамас - административна единица со статус еднаков на окрузите.[2] Како општинска поделба, градот со големо значење на Арзамас е вграден како Арзамас Урбан Округ .[6]

Економија[уреди | уреди извор]

11-та микродистриа на Арзамас

Локалната индустрија вклучува фабрика за производство на машини „Арзамас“, производител на воени и специјализирани цивилни автомобилски возила (како што се БТР-80, ГАЗ Тигр). Сега е дел од холдинг компанијата ГАЗ.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Арзамас е збратимен со:

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

 • Патријарх Сергиј I московски
 • Марина Орлова
 • Евгениј Наметников

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Order #3-od
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Law #184-Z
 3. 3,0 3,1 Энциклопедия Города России. Moscow: Большая Российская Энциклопедия. 2003. стр. 23. ISBN 5-7107-7399-9.
 4. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 5. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
 6. 6,0 6,1 6,2 Law #142-Z
 7. Law #54-Z
 8. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
 9. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
 10.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Arzamas“ . Encyclopædia Britannica. 2 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 713.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]