Аренцано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренцано
општина
Општина Аренцано
Грб на Аренцано
ЗемјаИталија
РегионЛигурија
ПоделоциТералба
Управа
 • ГрадоначалникЛујџи Гамбино
Површина
 • Вкупна24,3 км2 (94 ми2)
Надм. вис.&100000000000000060000006 м
Население (30 Април 2017)[1]
 • Вкупно11.445
 • Густина47/км2 (120/ми2)
ДемонимАрензанеси
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.16011
Повик. бр.010
Светец-заштитникСан Назарио и Селсо
Слава28 Jули
Мреж. местоМатична страница

Аренцано е крајбрежен град и комуна во метрополитскиот град Џенова, Лигурија, северна Италија, свртена кон Лигурското Море, има население од 11.445 жители. Ова варира за време на празничните сезони поради туристичкиот проток.

Во текот на летото има голем број фестивали. Градот е дом на многу од вработените во блиската архитектонска фирма Ренцо Пијано.

Географија[уреди | уреди извор]

Аренцано се наоѓа во делот Ривиера ди Понте на италијанската ривиера, во заливот формиран од Капо Сан Мартино недалеку од главниот град Џенова.

Дел од територијата на општината, која е планинска со грубо две третини, е во границите на Регионален природен парк Беигуа.[2]

Огромното мнозинство од територијата на градот се протега во планинскиот венец на регионалниот парк Беигуа со врвови над 1000 м надморска височина.

Главните реки на Арензано се:

 • Лероне (природна граница помеѓу Аренцано и Коголето)
 • Кантарена
 • Лисоло

Историја[уреди | уреди извор]

Според историските извори, првата станбена населба била поврзана со примитивна населба на Римската империја.[3] во првите векови по Христа. Античкиот топоним на општината, Арентианис, би се вратил на имот или сопственост на семејството Арентии Лигури. Како и блиските градови и села, ги следел историските перипетии на блиската Џенова во раниот средновековен период, а со тоа и во средниот век.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Светилиште на Младенецот Исус од Прага.
 • Парохиска црква од 18 век.
 • Вила Негрото Камбијасо, џеновска патрициска вила изградена во 16 век. Сега е градското собрание. Има прекрасен парк, обдарен со ретки дрвја како либански кедри и араукарии.
 • Сараценската кула (16 век), изградена за да спречи ненадејни упади на пирати од Магреб.
 • Светилиштето на Пресвета Богородица од Маслиновата.

Побратени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.
 2. „Comuni del Parco“. www.parcobeigua.it. Посетено на 2016-02-20.
 3. „Comune di Arenzano - Sito ufficiale - Le Origini di Arenzano“. www.comune.arenzano.ge.it. Архивирано од изворникот на 2023-02-12. Посетено на 2020-08-18.