Аренд Хејтинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренд Хејтинг
Arend Heyting (1967).jpg
Аренд Хејтинг (1967)
Роден(а)9 мај 1898(1898-05-09)
Амстердам, Холандија
Починал(а)9 јули 1980(1980-07-09) (возр. 82)
Лугано, Швајцарија
НационалностХоланѓанец
Полињаматематичар
УстановиУниверзитет Амстердам
ОбразованиеУниверзитет Амстердам
Докторски менторЛојцен Браувер

Аренд Хејтинг се родил во Амстердам, роден на 9 мај 1898 година — умрел во градот Лугано, на 9 јули 1980)година. Тој бил холандски логичар и математичар, застапник на интуитистички правци во математика.

Хејтинг докторирал во 1925 година на Универзитетот во Амстердам, каде подоцна работел како предавач. Значајни дела му биле Преглед на истражување на основата на математиката и Интуиционизам.

Во 1942 година станал член на Кралската холандска академија на науки и уметности.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Arend Heyting (1898 - 1980)“. Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences. Посетено на 28 July 2015.