Аревалилјо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аревалилјо
Црква Аревалилјо
Црква Аревалилјо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАревалилјо
Површина
 • Вкупна15 км2 (6 ми2)
Надм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2004)
 • Вкупно120
 • Густина8,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аревалилјо — општина во покраината Авила, во автономната заедницаКастиља и Леон, Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 120 жители.