Арден Парк-Исток Бостон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрал во Арден Парк-Исток Бостон Хисторик Дистрикт

Арден Парк-Исток Бостон Хисторик Дистрикт (англиски: Arden Park-East Boston Historic District) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Се наоѓа до Бостон-Едисон Хисторик Дистрикт, на Вудвард Авену. Дистриктот има 92 куќи.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата била основана во 1892 од Јосиф Миклафлин и Едмунд Ј. Овен под името Миклафлин и Овен Населба.[2] Сите куќи во наслебата се направени за богатата класа. Макс Брук ја купил населбата во 1910 и го превзел Арден Парк.[3]

Извори[уреди | уреди извор]