Ардалес

Координати: 36°52′40″N 4°50′41″W / 36.87778° СГШ; 4.84472° ЗГД / 36.87778; -4.84472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ардалес
Општина
Грб на Ардалес
Местоположба на општината во покраината Малага
Местоположба на општината во покраината Малага
Држава Шпанија
ЗаедницаАндалусија
ПокраинаМалага
КомаркаАнтекера, Гвадалтеба
Управа
 • ГрадоначалникХуан Калдерон Рамос
Површина
 • Вкупна106 км2 (41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000445000000445 м
Население (2018)[1]
 • Вкупно2.493
 • Густина24/км2 (61/ми2)
ДемонимArdaleños (Ардалењос)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број29550
Мреж. местоМатична страница

Ардалес ― град и општина во покраината Малага, дел од автономната заедница Андалусија во јужна Шпанија. Општината се наоѓа на околу 62,5 километри од Малага.

На ридот над градот се наоѓа историската црква, а повисоко сè уште се наоѓаат урнатините на Ардалскиот замок. На врвот на ридот е испосницата Ермита дел Калварио. Во близина е и озлогласеното Кралско Патче. Ардалеската пештера (cueva de doña Trinidad Grund) содржи палеолитска пештерска уметност.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]