Прејди на содржината

Аргулички манастир „Св. Јован Крстител и Св. Атанасиј“

Координати: 41°49′17.23″N 22°17′07.94″E / 41.8214528° СГШ; 22.2855389° ИГД / 41.8214528; 22.2855389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргулички манастир „Св. Јован Крстител и Св. Атанасиј“
Црквата во изградба
Информации
Други имињаМанастир „Св. Јован Крстител и Св. Атанасиј“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Јован Крстител и Свети Атанасиј
ЕпархијаБрегалничка
Личности
Место
Местово Аргулица, Македонија Македонија
Координати41°49′17.23″N 22°17′07.94″E / 41.8214528° СГШ; 22.2855389° ИГД / 41.8214528; 22.2855389
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Карбинска парохија)

Аргулички манастир „Св. Јован Крстител и Св. Атанасиј““манастир во изградба во средишна Македонија, во близина на селото Аргулица.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква во изградба и помошни објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]