Прејди на содржината

Арго Поинт (згурен конус)

Координати: 66°15′S 60°55′W / 66.25° ЈГШ; 60.92° ЗГД / -66.25; -60.92[1]
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арго Поинт
Арго Поинт на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.360 м
Координати66°15′S 60°55′W / 66.25° ЈГШ; 60.92° ЗГД / -66.25; -60.92[1]
Географија
МестоВејсонов Полуостров, Антарктик
Матичен венецнунатак на фоките
Геологија
Видзгурен конус

Арго Поинтзгурен конус кој се наоѓа на Џејсоновиот Полуостров, Антарктик, на височина од 360 метри надморска височина[2] . Поврзан со нунатакот на фоките, конусот има пречник од 300 метри (980 стапки) и неговиот кратер исполнет со снег има празнина на северната страна. Конусот е изграден на формација од лава дебела преку 175 метри, која може да лежи на карпите од Јура[3] [4].

Датирањето со калиум-аргон укажува на возраст од 1,4-0,9 милијари години. Конусот е изграден од базалт и хавај, вклучувајќи лавински бомби во неговите страни. Слично на Силовиот нунатак и островот Џејмс Рос, карпите на Арго Поинт се океански островски базалти. Овој вулканизам може да биде последица на ефектите на задниот лак на субдукција по должината на јужниот шетландски ров[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Предлошка:Cite GVP
  2. Smellie, J. L. (1990). „D. Graham Land and South Shetland Islands“. Antarctic Research Series: Volcanoes of the Antarctic Plate and Southern Oceans. Antarctic Research Series. 48: 352. doi:10.1029/AR048p0302. ISBN 0-87590-172-7.
  3. Smellie, J.L. (6 May 2004). „Lithostratigraphy of Miocene–Recent, alkaline volcanic fields in the Antarctic Peninsula and eastern Ellsworth Land“. Antarctic Science. 11 (3): 362–378. doi:10.1017/S0954102099000450. S2CID 55742698.
  4. Jordan, T.A.; Ferraccioli, F.; Jones, P.C.; Smellie, J.L.; Ghidella, M.; Corr, H. (2007). „High-resolution airborne gravity imaging over James Ross Island (West Antarctica)“ (PDF). U.S. Geological Survey and the National Academies. doi:10.3133/of2007-1047.srp060 (неактивно 31 July 2022). Посетено на 28 May 2016.