Арбутин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбутин
Arbutin structure.svg
Назнаки
497-76-7 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:18305 X mark.svgН
ChEMBL ChEMBL232202 X mark.svgН
ChemSpider 389765 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 346
RTECS број CE8663000
UNII C5INA23HXF Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед colorless to white powder
Точка на топење
Точка на вриење
5.0 g/100 mL
Растворливост soluble in alcohol
slightly soluble in ethyl ether
insoluble in benzene, chloroform, CS2
log P -1.35
Парен притисок almost 0 (25 °C)
Штетност
MSDS Sigma-Aldrich
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
0
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Арбутинот е гликозид; гликолизиран хидрохинон екстрахиран од растението мечкино грозје од родот Arctostaphylos. Го има и во лушпа од круша. Мечкиното грозје кое содржи арбутин се користи во медицината во терапија на инфекции на уринарниот тракт.