Арапско-израелски конфликти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арапско-израелски конфликти
Дел од Арапско-израелскиот конфликт
Arab Israeli Conflict 6.png
Датум 1948– до денес
Место Близок Исток
Завојувани страни
Flag of Israel.svg Арапска лига:


Арапско-израелскиот конфликт е назив за честите воени конфликти помегу евреите од Израел и арапите Арапската лига, вклучувајќи ја и Палестина. Самиот конфликт избувнал со престанувањето на Британскиот мандат во Палестина во 1948 г. и прогласување на независност на Израел.

Историја[уреди | уреди извор]