Араонајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Араонајски јазик
Araona, Cavina
Застапен во Боливија
Говорници 81  
Јазично семејство
пано-таканански
Писмо латиница
Статус
Службен во Боливија
Јазични кодови
ISO 639-3 aro

Араонајскиот јазик, или кавински јазик, е американски староседелски јазик кој се зборува во Боливија. Јазикот е мајчин јазик на Араонајците, од кои 90% течно го зборуваат јазикот. Јазикот меѓу народот се зборува во голем дел, но се забележува и употреба на шпанскиот јазик. Араонајците живеат покрај реката Манипури во департманот Ла Паз. Делови од Библијата се преведени на араонајски, а исто така има објавено и речник. Јазикот е еден од официјалните јазици во Боливија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Боливија
Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]