Аранча Алварез

Од Википедија — слободната енциклопедија

Арантxa Изабел Алварез Гари, (роден на 17 ноември 1991 година) е шведска телевизиска презентерка и пејачка. Таа пораснала во Норшепинг и од 2014 година живее во Малме .[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Алварез учествувала во Идол 2013 емитуван на ТВ4 и влезе во Топ 20.[2][3] Таа потоа била елиминирана за време на полуфиналните квалификации.[2] Во текот на летото 2014 година, таа го направи своето деби како телевизиски презентер за шоуто Моргонпасет на Sveriges Radio.[4] И во хуманитарната емисија Musikhjälpen емитувана и на Sveriges Television и Sveriges Radio, таа таа години била „јавен амбасадор“.[1]

Во летото 2015 година таа повторно била водителка на Morgonpasset во Sveriges Radio P3, а кон крајот на 2015 година го претстави Idol Extra што се емитувала на ТВ4, таа го претстави шоуто заедно со пејачот Ерик Сегерштет .[5] Во летото 2016 година, таа повторно го претстави своето трето лето на Morgonpasset, овој пат заедно со Фара Абади, Виктор Линер, Џонатан Унге и Симон Розенквист .[6] Во 2016 година, таа ќе го претстави и детското шоу Morgonshowen на Barnkanalen .[7] Како и да биде рецензент на комични видеа за шведската верзија на Ridiculousness која премиерно била прикажана на MTV во август 2016 година.[8][9]

Во 2021 година, таа стана ко-презентер на Големиот брат што се емитува на Сјуан .[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Radio, Sveriges. „Arantxa Alvarez är publikens ambassadör under #mh14 - Musikhjälpen“. Посетено на 30 August 2016. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „auto“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 „Arantxa Álvares: "Kändes intimt att sitta ner med Bard" - Idol - tv4.se“. Посетено на 30 August 2016.
  3. „Arantxa Álvarez hela soloframträdande - Idol - tv4.se“. Посетено на 30 August 2016.
  4. Radio, Sveriges. „Arantxa smeker lyssnarnas öron - Morgonpasset i P3“. Посетено на 30 August 2016.
  5. „Erik Segerstedt leder "Idol Extra". Посетено на 30 August 2016.
  6. Radio, Sveriges. „De leder Morgonpasset i P3 i sommar - Pressmeddelanden från Sveriges Radio - Pressinformation“. Sveriges Radio. Посетено на 30 August 2016.
  7. Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm. „Tre saker om Arantxa - SVT.se“. Посетено на 30 August 2016.
  8. „MTV tillbaka med Sverigesatsning“. Aftonbladet. Посетено на 30 August 2016.
  9. „MTV gör nytt program i Sverige“. Göteborgs-Posten. Посетено на 30 August 2016.
  10. „Hon är ny programledare för "Big brother". Aftonbladet. Посетено на 17 February 2021.