Арангел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арангел
Арангел се наоѓа во Republic of Macedonia
Арангел
Местоположба на Арангел во Македонија
Координати 41°35′40″ СГШ 21°01′27″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 709 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 827 м
Commons-logo.svg Арангел на Ризницата


Арангел е село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Арангел се наоѓа во областа Горно Кичево, на западните падини на Челоица. Оддалечено е 13 километри северно од градот Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците за 1873 година, селото 32 домаќинства со 92 жители муслимани и 26 христијани (Македонци).[1]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Арангел живееле 225 жители, од кои 175 Албанци и 50 Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Арангел имало 80 Македонци егзархисти.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 709 жители. Следува табела на националната структура на населението:[4]

Националност Вкупно
Македонци 0
Албанци 708
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 1

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 225[2] 80[3] 347 357 372 500 553 640 709

Родови:[уреди | уреди извор]

Како еден од најстариот албански род во селото се споменува родот Леноски (32 куќи). Потекнува од албанската област Мат, овде се доселиле тројца браќа, од кои едниот дошол во селото Арангел, вториот се населил во соседното село Поповјане, додека третиот брат се иселил во прилепското село Дебреште.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[7]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Гафур Адили (5 јануари 1959) - терорист, лидер на АНА[8], познат како Валдет Вардари (Бран Вардарски)[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.255
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 год., 9 стр.
  7. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  8. „Изгелд на документот“. http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Files/1-DOKUMENTOT-NA-CIA.jpg. посет. 30 март 2011 г. 
  9. Зафировски, Емил. „АНА нема да се откаже од идејата за отцепување на западна Македонија“, Време, 17 ноември 2007 (посет. 30 март 2011 г). (на македонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]