Арамиско оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арамиско е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Битолско.[1]

Ова е борбено оро кое се игра со разни реквизити: сабја, пиштол, бомби. Изобилува со многу драмски елементи. Кога играчите играат се движат еден зад друг или еден до друг во права линија. Почетна позиција е кога играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е 13/16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 203-206