Аракије

Координати: 34°32′25″N 49°37′12″E / 34.54028° СГШ; 49.62000° ИГД / 34.54028; 49.62000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аракије
عراقيه
село
Држава Иран
ПокраинаМаркази
ОкругФарахан
БахшСредиштен
Рурален округФармахин
Население (2006)
 • Вкупно30
Часовен појасИРСВ (UTC+3:30)
 • Лете (ЛСВ)ИРЛВ (UTC+4:30)

Аракије (персиски: عراقيه, латинизирано како 'Arāqīyeh)[1]село кое се наоѓа во руралниот округ Фармахин, што припаѓа во Средишниот округ на округот Фарахан, покраината Маркази, Иран. На пописот одржан во 2006 година, населението броело 30 луѓе, во 12 семејства.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Поимот „Araqiyeh“ ќе го најдете на топонимскиот опслужувач GEOnet на следнава врска. Ја отворате кутијата Advanced Search, внесувате „-3805175“ во полето Unique Feature Id, и стискате на „Search Database“.
  2. „Попис на ИР Иран во 1385 г. (2006)“. ИР Иран. Архивирано од изворникот (Excel) на 2011-11-11. (англиски)