Апрмон (Вандеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апремонт
Грб на Апремонт
Апремонт is located in Франција
Апремонт
Апремонт
Координати: 46°45′03″ N; 1°44′23″ W / 46.7508333333° СГШ; 1.73972222222° ЗГД / 46.7508333333; -1.73972222222Координати: 46°45′03″ N; 1°44′23″ W / 46.7508333333° СГШ; 1.73972222222° ЗГД / 46.7508333333; -1.73972222222
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛе Сабле-д'Олоњ
КантонПалуау
Површина129,73 км2 (1,148 ми2)
Население (2006)21.366
 • Густина0,46/км2 (1,2/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85006 / 85220
Надм. висина2 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Апрмонопштина во департманот Вандеја во Лоарскиот Крај во северна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]