Апостол Андреја (’рт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
’ртот Апостол Андреја

Апостол Андреја (грчки: Ακρωτήριο Αποστόλου Ανδρέα или ’Рт на Победата (турски: Zafer Burnu) — ’рт на крајниот североисток на островот Кипар. Сместен е на завршетокот на Карпас.

Грчкиот назив на ’ртот е даден по манастиротСв. Апостол Андреја“ кој де наоѓа 5 км југозападно од него.

Поврзано[уреди | уреди извор]