Ерусалимски собор

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Апостолски собор)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерусалимски собор
Saint James the Just.jpg
Јаков Праведниот, претпоставениот претседавач на соборот
Датумо. 50
Прифатен однајвеќето христијански вероисповеди
Следен собор
претвселенски собори и Првиот вселенски собор (Никеја)
Претседавачнеукажано, но веројатно Јаков Праведниот, а можеби и Симон Петар
Темиспор за обрежувањето и Мојсеевиот закон
Документи и изјави
извадоци од Новиот завет (Дела на светите апостоли, а можеби и Послание до Галатјаните)
Времеследен список на собори

Ерусалимски собор или Апостолски собор — црковен собор кој се одржал во градот Ерусалим, во периодот околу 50 година. На овој собор се собрале Дванаесетте апостоли, заедно со Павле од Тарс и неговите истомисленици.

На овој собор биле земени многу важни решенија за новата хртистијанска религија. Било решено дека Крштевањето е доволно за примање на христијанството, на новите верници им било порачано дека не мораат да се држат само по законите на Мојсеј, вклучувајќи ги и правилата во врска со обрежување на мажите. Податоци околу овој собор и неговите одлуки се наоѓаат во Делата апостолски, како и во посланието на Павле кон Галатјаните.