Апигенин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апигенин[1]
Apigenin
Назнаки
520-36-5 Ок
ChEBI CHEBI:18388 Ок
ChEMBL ChEMBL28 Ок
ChemSpider 4444100 Ок
DrugBank DB07352 Ок
4136
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C01477 Ок
PubChem 5280443
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Yellow crystalline solid
Точка на топење
UV-vismax) 267, 296sh, 336 nm in methanol[2]
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Апигенинот е природен производ кој припаѓа на флавонската класа и претставува агликон на некои гликозиди.

Извори во природата[уреди | уреди извор]

Апигенинот е присутен во многу растенија, како што се магдонос, целер и камилица. Особено е присутен во цветовите на камилицата, каде сочинува 68% од вкупните флавоноиди.

Гликозиди[уреди | уреди извор]

Природните гликозиди, составени од апигенин и шеќер вклучуваат:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Merck Index, 11th Edition, 763.
  2. The Systematic Identification of Flavonoids. Mabry et al, 1970, page 81
  3. Meyer, Hellen; Bolarinwa, Adrian; Wolfram, Guenther; Linseisen, Jakob (2006). „Bioavailability of Apigenin from Apiin-Rich Parsley in Humans“. Annals of Nutrition and Metabolism. 50 (3): 167–72. doi:10.1159/000090736. PMID 16407641.