Ан Софи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{{Name}}}
Основни податоци

Ан-Софи Dürmeyer (роден на 1 септември 1990 година), подобро позната како едноставно Ан Софи, е германски пејач и текстописец. Таа ја претставувала Германија на Евровизискиот натпревар за песна 2015 со песната " Црн чад ".

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

1990: Почеток на животот и кариера[уреди | уреди извор]

Ан Софи е родена на 1 септември 1990 година во Лондон, Англија, до германските родители.[1] На млада возраст, таа и нејзиното семејство се вратиле во Германија каде што се населиле во Хамбург, додека таа присуствувала на Rydal Penrhos во Колвин Беј, Северна Велс, како студент на пансион. Од четиригодишна возраст таа студирала балет. Во 2010 година, таа го зела нејзиниот abitur и се преселила во Њујорк за да присуствува на театарот и филмскиот институт Ли Стразберг .[2][3] Во 2012 година, таа го издаде нејзиниот деби сингл "Get Over Yourself".

2012: Време продолжено[уреди | уреди извор]

Time Extended бил албум направен од Софи, кој беше објавен на iTunes во 2012 година. Албумот содржи песни кои повторно се појавија во " Сребрена во злато", а овие песни ги вклучија "Дали некогаш сте", "Побави се себеси" и "Сребрена во злато". АЛбумот има 10 песни во насловот, за разлика од Сребрена во злато, која има 12.

2015-денес: Евровизија и Сребро во злато[уреди | уреди извор]

Ен Софи остварува "црн чад"

Во 2015 година, Ан Софи била откриена како еден од десетте неоткриени германски уметници кои се натпреварувале за маска на Unser Song für Österreich . Таа ја изведе песната "Скокни го пиштолот" и беше избрана за победник со извонредна оценка по добивањето на 24,1 отсто од гласовите. Таа се натпреваруваше во Unser Song für Österreich со песните "Jump the Gun" и "Black Smoke". Вториот од двата напредуваше во финалето гласање, каде што се пласираше зад Андреас Кумерт и неговата песна " Срцето на каменот ". Сепак, Кумерт подоцна ја одбил можноста да ја претставува Германија на Евровизискиот натпревар, а на Ан Софи ѝ беше доделена шанса да се натпреварува и да ја претставува својата земја во натпреварот на кој таа ја прифати.[4] Софи доби многу поволни критики од критичарите во врска со "Црниот чад". Таа го издаде нејзиниот деби студиски албум Silver во злато на 24 април 2015 година, албумот има "Black Smoke". Ова беше водечки сингл за албумот и успешно се најде во Германија и Австрија, со број на табели што беа во Топ 30 во Германија и Топ 60 во Австрија. "Црн чад" беше објавен на 2 март 2015 година како самостоен сингл. Албумот, исто така, има и "Скокни го пиштолот", што Софи ја играше на полуфиналето за Евровизискиот натпревар за 2015 година, "Silver in Gold" беше објавен на iTunes 24 април 2015 година. Во финалето на натпреварот за песна на Евровизија на 23 мај 2015 година, Ен Софи постигна нулта бодови по гласањето, станувајќи првиот германски чин што го направил современиот систем за гласање од 1975 година. Софи беше претставена на последното место и покрај друга земја, исто така, добивајќи Zero Points бидејќи Софи настапи по други стрелец на Нил Поинт.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Ан Софи на настап во 2015 година

Албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали Позиции на врвна карта
GER</br> [5]
Време продолжено
 • Објавено: 2012 година
 • Формати: Дигитално преземање
-
Сребрена во злато
 • Објавено на: 24 април 2015 година
 • Етикета: Полидор рекордс, остров рекордс
 • Формати: дигитално преземање, CD
82

Синглови[уреди | уреди извор]

Наслов Година Позиции на врвна карта Албум
GER</br> [5]
AUT</br> [6]
"Прибери се" 2012 - - Временско продолжување и Сребро во злато
"Скокни го пиштолот" 2015 - - Сребрена во злато
" Црн чад " 26 54
"-" означува сингл кој не е график или не е пуштен на слобода.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Unser Song für Österreich Wildcard 2015 (1): Ann Sophie, blog.prinz.de, retrieved, 21 February 2015
 2. Biografie von Ann Sophie Error in Webarchive template: Empty url., annsophiemusic.com, retrieved, 21 February 2015
 3. Ann Sophie liebt die Bühne, eurovision.de, retrieved, 21 February 2015
 4. Granger, Anthony (5 March 2015). „Germany: Ann Sophie Has Won!“. Eurovoix. Посетено на 5 March 2015.
 5. 5,0 5,1 Hung, Steffen. „Discographie Ann Sophie“ (enter "Ann Sophie" into the "Suchen" box). German Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung).
 6. Hung, Steffen. „DiscographIe Ann Sophie“. Austrian Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung).
Награди и достигнувања
Претходен   од</br> Elaiza</br> со " Дали е исправно "
Германија на натпреварот за песна на Евровизија</br> 2015</br>
Наследник   од</br> Џејми-Ли Криовиц</br> со " Дух "