Ан-Софи Мутер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ан-Софи Мутер
Anne-Sophie Mutter B10-13.jpg

Ан-Софи Мутер (родена на 29 јуни 1963) е германски виолинист. Таа била поддржана рано во нејзината кариера од Херберт фон Караџан, а има и неколку дела составени посебно за неа, од Себастијан Куриер, Анри Дутилју, Софија Губаидулина, Витолд Лутославски, Норберт Море, Кшиштоф Пендедеки, Андре Превин, Волфганг Рим [1] Џон Вилијамс и други.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Мутер е родена во германскиот град Рајнфелден, кој лежи околу 15 километри источно од Базел на северниот брег на реката Висока Рајна, на кој се наоѓа истоимениот швајцарски град. Таа почнала да свири на пијано на возраст од пет години, и набргу потоа ја преземала виолината, учејќи се со Ерна Хонигбергер, ученик на Карл Флеш. По смртта на Хонигбергер, продолжила со студиите со Аида Штучки на Конзерваториумот Винтертур.

Кариера[уреди | уреди извор]

По освојувањето на неколку награди, Мутер била ослободена од училиште да се посвети на музика со полно работно време. На 13-годишна возраст, таа била поканета од Херберт фон Караџан да свири со Берлинската филхармонија, а таа го имаше своето јавно деби на сцената во 1976 година на фестивалот во Луцерн, свирејќи го концертот на Моцарт концерт број 4 во D major. Во 1977 година дебитираше на фестивалот во Салцбург и со Камениот оркестар на англиски јазик под Даниел Баренбоим. На 15-годишна возраст, Мутер ја направи својата прва снимка од Моцарт Третиот и Петтиот виолински концерт со Карајан и Берлинската филхармонија.

Во 1980 година, Мутер го направи своето американско деби со Њујоршката филхармонија под Зубин Мехта. Во 1985 година, на 22-годишна возраст, таа стана почесен член на Кралската академија за музика (Лондон) и раководител на факултетот за меѓународни виолински студии, а во 1986 година е почесен член.[2] Во 1988 година, таа направи голема турнеја низ Канада и САД, за првпат играше во Карнеги Хол. Во 1998 година таа свиреше и сними за ЦД и ДВД комплетен комплет од Бетховенски виолински сонати, придружуван од Ламберт Оркис ; овие беа емитувани на телевизија во многу земји.

Репертоар[уреди | уреди извор]

Иако нејзиниот репертоар вклучува многу класични дела, Мутер е особено позната по нејзините изведби на современа музика. Неколку дела се специјално напишани или посветени на неа, вклучувајќи го и " Сур ле мема " на Анри Дутиле, Вториот концерт на виолините на Кшиштоф Пендерецки, " Синџир 2" на Витолд Лутославски и оркестарската верзија на " Партита " и " Гесунгене цајт " од Волфганг Рим,, Lichtes Spiel и Dyade. Во август 2007 година, таа го претстави Софија Губаидулина со концертот за виолина бр. 2 "Во темпус. Таа има добиено разни награди, вклучувајќи и неколку Греми.

Во октомври 2006 година, на француската телевизија, Мутер покажа дека ќе се пензионира кога ќе наполни 45 години во 2008 година.[3] Сепак, следниот месец таа рече дека нејзините зборови се "погрешно протолкувани" и дека ќе продолжи да свири сè додека почувствува дека може "да донесе нешто ново, нешто важно, нешто различно од музиката".[4]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1989 година, Мутер се омажила со својот прв сопруг, Детел Вундерлих, со кого имала две деца, Арабела и Ричард. Вундерлих почина од рак во 1995 година.[5] Таа ја посвети на својата 1999 година снимање, Вивалди: Четири годишни времиња, во неговото сеќавање.[6] Таа се омажи со пијанистот и диригент Андре Превин во 2002 година.[7] Парот се развел од 2006 година,[8] но продолжила да соработува музички и го задржал своето пријателство.[9]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • Греми награда за најдобра изведба на камерна музика :
  • Анне-Софи Маттер и Ламберт Оркис за Бетовен : Сонатите на виолината (број 1-3, оркестар 12, број 1-3, оп. 30, "пролет" соната) ( 2000 )
 • Греми награда за најдобра инструментална солистичка изведба (со оркестар) :
  • Анне-Софи Mutter и Андре Previn (диригент) за Previn: Концерт за виолина "Anne-Sophie" / Бернштајн: Серенада ( 2005 )
  • Анне-Софи Мутер, Кшиштоф Пендерецки (диригент) и Лондонскиот симфониски оркестар за Пендерецки: Концерт за виолина бр. 2, Метаморфозен ( 1999 )
  • Анне-Софи Mutter, Џејмс Levine (диригент) и Чикаго симфониски оркестар за Берг: Виолина Концерт / Рим: Времето пеење ( 1994 )
 • Орден за заслуги на Баден-Виртемберг (1999)
 • Австриски крст на честа за наука и уметност (1999) [10]
 • Наградата "Зонинг" (2001, Данска )
 • Баварска максимилијанска нарачка за наука и уметност (2002)
 • Музичка награда Херберт фон Караџан (Баден-Баден, 2003) [11]
 • Витез на орда на уметностите и литературите (2005)
 • Victoires de la Musique Classique (2006)
 • Голема Декорација на честа за услуги во Република Австрија (2007) [12]
 • Ернст фон Сименс музичка награда (2008)
 • Награда Менделсон (музичка категорија) (Лајпциг, 2008)
 • Merit Cross 1 класа на Сојузна Република Германија ( Verdienstkreuz 1. Klasse ) (2009)
 • Chevalier de la Legion d'honneur (Франција, 2009) за нејзината заложба за делата на современата музика од страна на Французите
 • Ехо Класик како инструменталист (2009)
 • Европска награда Св. Улрих (јули 2009)
 • Доктор Honoris Causa од Норвешкиот универзитет за наука и технологија (2010) [13]
 • Награда на Фондацијата за култура во Дортмунд
 • Брамс награда (Брамс општество на Шлезвиг-Холштајн, 2011)
 • Атлантскиот совет наградата за ликовно водство (2012) [14]
 • Баварски орден за заслуги
 • Културен почест на градот Минхен
 • Почесен член на Кралската академија за музика
 • Ерих Фром за нејзината сеопфатна социјална работа (2011) [15]
 • Наградата Густав Адолф на Густав-Адолф-Верк од евангелистичката црква во Хесен-Насау за нејзината општествена дијаконална заложба [16]
 • Именување на Anne-Sophie-Mutter-Weg (Eng: Anne-Sophie Mutter way)
 • Медалот на Lutosławski стогодишнината (25 јануари 2013) [17]
 • Именуван почесен почесен член на Американската академија на науките и уметностите (април 2013) [18]
 • Echo Klassik 2014 за албумот "Dvořák"
 • Именуван почесен соработник на колеџот Кебле, Оксфорд [19]
 • 11-тата награда на Јехуди Менухин од Фондацијата Албениз (2016) [20]
 • Medalla de Oro al Merito en las Bellas Artes (2016) [21]
 • Златен медал за заслуги за култура - Глорија Артис (2018) [22]
 • Поларна музичка награда (2019) [23]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Carnegie Hall Playbill, November 11, 2014, p. 38.
 2. „Honorary Members of the Royal Academy of Music (Oct.14, 2009)“. Royal Academy of Music. 14 October 2009. Архивирано од изворникот на 2010-09-24. Посетено на 14 October 2009.
 3. Perkins, David (2006-11-14). „Mutter still takes her music seriously“. Boston Globe. Посетено на 2008-05-03. Yes, yes, I said it. It is my plan to stop when I reach my 45th birthday.
 4. Brookes, Stephen (19 November 2006). „Violinist Mutter, Revving Her Motor“. Washington Post. Посетено на 2006-11-21.
 5. Kjemtrup, Inge (January 2006). „Goddess with a Gift“. Strings (135). Every tragedy, or every really wonderful moment in your life, changes you as a person, and hopefully makes you a better person, more sensible, more sensitive, more caring — more thankful for life.
 6. Liner Notes, Vivaldi: The Four Seasons (Deutsche Grammophon, 1999): 3.
 7. „Previn weds Anne-Sophie Mutter“. BBC News. 4 August 2002.
 8. „Conductor André Previn to divorce“. BBC News. 21 August 2006.
 9. Barbara Jepson (2008-11-25). „The Reigning Diva of the Violin Embraces Contemporary Music“. Wall Street Journal. Посетено на 2014-12-16.
 10. „Reply to a parliamentary question“ (pdf). Parlament.gv.at (германски). стр. 1266. Посетено на 24 January 2013.
 11. „Anne-Sophie Mutter wins top award“. BBC News. 15 June 2003.
 12. „Reply to a parliamentary question“ (pdf). Parlament.gv.at (германски). стр. 1790. Посетено на 24 January 2013.
 13. „News in brief - Gemini - Research news from NTNU and SINTEF“. Архивирано од изворникот на 23 February 2013. Посетено на 18 January 2018.
 14. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2012-05-30. Посетено на 2012-08-22.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 15. „IEFG Award Ceremony 2011“. Youtube.com (германски). Посетено на 18 January 2018.
 16. „Anne-Sophie Mutter erhält Gustav-Adolf-Preis“. Klassik Magazin. 2011-11-22. Посетено на 2014-12-16.
 17. „Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego“. NLutoslawski.org.pl. Посетено на 18 January 2018.
 18. „Press Releases - American Academy of Arts & Sciences“. Amacad.org. Посетено на 18 January 2018.
 19. „Anne-Sophie Mutter celebrates Keble Honorary Fellowship“. Keble.ox.ac.uk. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 18 January 2018.
 20. „Fundación Albéniz. Otros programas. Premio Yehudi Menuhin“. Fundacionalbeniz.com. Архивирано од изворникот на 2016-05-21. Посетено на 18 January 2018.
 21. „Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes“. Elmundo.es. Посетено на 18 January 2018.
 22. „Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis“. www.mkidn.gov.pl. Посетено на 17 June 2018.
 23. Snapes, Laura (13 February 2019). „Grandmaster Flash and Anne-Sophie Mutter win 2019 Polar Music prize“. The Guardian. London. Посетено на 14 February 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]