Анџелина Ден

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анџелина Ден (родена на 22 март 1995 година),[1][2] попозната по нејзиното уметничко име Анџи, е шведска поп[3] и трап-хоп[4] уметничка.

Ран живот и кариера[уреди | уреди извор]

Ден е родена во Стокхолм[5] и пораснала во градот Ниншамн. The Guardian. Retrieved 7 March 2018.</ref> Таа се чувствувала отфрлена од нејзините пријатели откако открија за нејзината прва девојка.[5][3] Ден се борела со растројство на хиперактивност со дефицит на внимание (АДХД) и нарушувања на менталното здравје во нејзината адолесценција, па дури и размислуваше за самоубиство.[5] Таа нашла олеснување во канабисот, велејќи дека тоа и помогнало да ја преболи депресијата и подобро да се открие себеси.[6][3] Во 2018 година, таа признала дека порано била зависничка на дрога, но оттогаш се откажала од дрогата, иако во 2016 година изјавила дека „Пиреј [канабисот] не е навистина дрога за мене. Тоа им помага на многу луѓе, на пример со Паркинсонова болест, и ако се чувствувате како срање или имате чувства на самоубиство, може многу да ви помогне. Тоа е причината зошто почнав да пушам. Имав толку ниска самодоверба. Имам АДД, така што навистина ми помогна да се фокусирам и да се откријам себеси.[7] Откако снимила клипови на кои рапува за Death Team, тие понудиле да го продуцираат нејзиниот прв сингл.[8][3] Работела како шанкер, воспитувачка во градинка и монтер на прозорци[4] пред нејзиниот сингл да почне да привлекува внимание.[5] Таа била потпишана со Rich Parents AB, поделба на Universal Music AB[9] и нејзиното деби EP Suicidal From 1995 беше објавено во април 2018 година.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jacobsson, Gunnar (24 September 2016). „Ängie släpper musik som provocerar“. Nynäshamns Posten (Swedish). Архивирано од изворникот на 2018-04-13. Посетено на 7 March 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Nilsson, Amanda (3 July 2017). „Under the Radar: Ängie“. Radar Collective (Swedish). Архивирано од изворникот на 2020-01-30. Посетено на 2021-11-09.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Gibsone, Harriet (10 March 2017). „Swedish musical misfit Ängie: 'It's nice to have cute things with hard punches'. The Guardian. Посетено на 7 March 2018.
  4. 4,0 4,1 Glynn, Paul (24 April 2018). „Newbie Tuesday #24: Angie - Swedish pop siren who is changing her ways“. Music News LIVE.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 McQuaid, Darius (16 April 2017). „Swedish singer Ängie song 'smoke weed eat p****' was motivated by a break up“. Blasting News.
  6. Belinky, Biju (13 April 2017). „The Swedish pop star talking sex, drugs and mental health“. Huck. Архивирано од изворникот на 2018-07-12. Посетено на 7 March 2018.
  7. Fletcher, Harry (30 September 2016). „Meet controversial Swedish starlet Ängie: "It's good to be a hard motherf***er". Loaded. Посетено на 25 August 2021.
  8. Buck, Courtney (13 July 2016). „Angie discusses 'Smoke Weed Eat Pussy': "The song itself is about slutting around.". The 405. Архивирано од изворникот на 2019-04-04. Посетено на 7 March 2018.
  9. Duffy, Nick (19 September 2016). „Sweden's answer to Miley Cyrus releases lesbian sex anthem 'Smoke Weed Eat P***y'. PinkNews. Посетено на 7 March 2018.
  10. „Swedish Artist Angie Releases New Single HERE FOR MY HABITS“. Broadway World. 23 March 2018.