Анја Персон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ања Пeрсон во Аспен во 2006
Ања Пeрсон во Монако во 2006

Ања Софија Тес Пeрсон (р. 25 април 1981) — поранешна алпска скијачка од Шведска. Таа е златен олимписки медалист, има освоено седум златни медали на Светските првенства и е двократен шампион во Светскиот куп во алпско скијање. Тука има освоено три златни медали на Светското првенство во 2007 година во нејзината родна Шведска. Таа има освоено вкупно 42 скијачки трки од Светскиот куп.

Биографија[уреди | уреди извор]

Пeрсон е родена во Умео, Шведска и има корени од Лапонци. Пeрсон била запознаена со скијачките трки од нејзината сестра Фрида, а сега ја тренира нејзиниот татко Андерс. Нејзината прва трка од Светскиот куп бил велеслаломот во финалето на Светскиот куп во Кран-Монтана, Швајцарија (на 15 март 1998 година ). Таа се квалификувала за таа трка како нова јуниорска светска шампионка, но завршила само на 25-то место на последното место. Таа ја освоила својата прва трка од Светскиот куп, слалом на планината Мамут, Калифорнија, во декември 1998 година на 17-годишна возраст, и нејзиниот прв златен медал во Сент Антон, Австрија, во 2001 година. Таа го освоила сребрениот медал во велеслалом и бронзениот медал во слалом на Зимските олимписки игри 2002 година и додала злато во слалом плус уште два бронзени медали во спуст и во комбинација во Зимските олимписки игри 2006 година.

Пeрсон ја освоила генералната титула на Светскиот куп во алпско скијање во 2004 и 2005 година. Последната титула ја освоила со најмала разлика досега, само 3 поени пред нејзината жестока ривалка Јаница Костелиќ. Првично таа била специјалист за слалом и велеслалом, таа ги освоила своите први трки во супер-Џи и спуст трка во март 2005 година во Сан Сикарио, Италија, за време на предолимписките натпревари. Вкупно, таа победила на 42 трки од Светскиот куп во сите пет дисциплини.

Пeрсон има освоено седум златни медали на Светското првенство во алпско скијање ФИС, во 2001 (слалом), 2003 (велеслалом), 2005 (велеслалом, супер-Г) и 2007 година (супер-Г, супер комбинација, спуст). Тие одат заедно со два сребрени и три бронзени медали на други настани во 2001, 2005, 2007 и 2011 година. Со нејзините три златни медали во 2007 година во Аре, Шведска, таа станала првата скијачка во историјата која освоила злата на Светското првенство во сите пет дисциплини.

Пeрсон има заработено вкупно 17 индивидуални медали на Светските првенства и Олимпијадата, надминувајќи го рекордот на Кристл Кранц во женско алпско скијање. Во машкото алпско скијање ова достигнување го победила само Кјетил Андре Аамод, со 20. По две разочарувачки сезони ( 2006/07 и 2007/08 каде што завршила на петтото и шестото место во генералниот куп), таа се врати на најдоброто место во сезоната 2008/09, завршувајќи трета во севкупниот куп.

На Зимските олимписки игри 2010 година, додека се обидувала да ја брка евентуалната шампионка во спуст, Линдзи Вон од Соединетите Држави, Пeрсон изгубила рамнотежа на последниот скок пред целта, што резултирало со лет од 60 метри и последователен пад, без сепак да претрпи сериозна повреда.[1] Таа се опоравила од падот и еден ден подоцна го освоила бронзениот медал во таа комбинација.

Со победата во спуст во март 2011 година, таа има победено најмалку една трка во десет последователни сезони од Светскиот куп, заостанувајќи ги само по Алберто Томба и Врени Шнајдер кои победиле на трки во единаесет последователни сезони од Светскиот куп, и изедначувајќи го просекот на Ренате Гетшл и Ингемар Стенмарк.

На 12 март 2012 година, Пeрсон официјално го објавила своето пензионирање и нејзиното последно натпреварување било финалето на Светското првенство во Шладминг претстојниот викенд.[2]

Во 2014 година таа станала експертски коментатор за Виасат за време на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи.

Од 2015 година, Пeрсон работи како спортски експерт за телевизијата Сверигес Телевизион, покрај тоа што води компанија со нејзината сопруга.[3]

Пeрсон се натпреварувала во танцовото шоу за славни личности кое се викало Let's Dance 2017 а било емитувано на ТВ4.[4]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Атлетскиот клуб на Пeрсон е Фјалвинден, Тарнаби, истиот на кој му припаѓаа скијачката легенда Ингемар Стенмарк и Стиг Странд.

Нејзината висина е 170 cm [5] (5 стапки 7 инчи). Во 2006 година и во 2007 година е наградена со златен медал „Свенска дагбладет“.

Откако живеела неколку години во Монако за време на нејзината спортска кариера, таа се вратила во Шведска и живеела во Умео од 2012 година.

Во јуни 2012 година, Пeрсон објавила на Шведското радио програма Сомар дека таа е во врска со една жена, Филипа Радин, во изминатите пет години, и дека очекуваат дете заедно. Нивниот син, Елвис, е роден на 4 јули 2012 година. На 2 август 2014 година, Ања Пeрсон и Филипа се венчале во Умео, Шведска. На венчавката служела поранешната лидерка на Шведската Социјалдемократска партија , Мона Салин.[6] Во јануари 2015 година, двојката објавила дека Пeрсон е бремена со нивното второ дете,[3] момче по име Максимилијан кое е родено во мај 2015 година.[7]

Резултати од Светското првенство[уреди | уреди извор]

Пласман на сезоната[уреди | уреди извор]

Сезона Возраст Севкупно Слалом Голем
Супер-Г Надолнина Комбинирани
1999 година 17 12 3 12
2000 година 18 8 3 15 39
2001 година 19 11 10 2
2002 година 20 5 3 3
2003 година 21 3 2 1 34
2004 година 22 1 1 1 15 42
2005 година 23 1 6 2 4 8 2
2006 година 24 2 3 1 9 7 2
2007 година 25 5 12 13 6 4 14
2008 година 26 6 15 15 7 4 3
2009 година 27 3 10 16 4 7 1
2010 година 28 3 16 10 7 3 2
2011 година 29 8 37 25 5 5 6
2012 година 30 32 39 21 28 9

Наслови на сезоната[уреди | уреди извор]

7 титули (вкупно 2, 3 GS, 1 SL, 1 SC)

Сезона Дисциплина
2003 година Велеслалом
2004 година Севкупно
Велеслалом
Слалом
2005 година Севкупно
2006 година Велеслалом
2009 година Комбинирани

Индивидуални трки[уреди | уреди извор]

42 победи (6 DH, 4 SG, 11 GS, 18 SL, 3 SC)

Резултати од Светското првенство[уреди | уреди извор]

 година   Возраст   Слалом   Голем
 
Супер-Г Надолнина Комбинирани
1999 година 17 DNF1 DNF1 - - -
2001 година 19 1 3 - - -
2003 година 21 4 1 - - -
2005 година 23 DNF2 1 1 7 2
2007 година 25 3 DNF2 1 1 1
2009 година 27 9 15 DNF 12 DNF1
2011 година 29 - 9 10 11 3

Олимписки резултати[уреди | уреди извор]

 година   Возраст   Слалом  Голем
 
Супер-Г Надолнина Комбинирани
2002 година 20 3 2 - - -
2006 година 24 1 6 12 3 3
2010 година 28 DNF2 22 11 DNF 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vignal, Patrick (18 February 2010). „Paerson soars in scary crash“. Reuters. Посетено на 29 July 2013.
  2. „Audi FIS Alpine Ski World Cup – Anja Pärson announces retirement“. FIS Alpine Ski World Cup. 12 March 2012. Архивирано од изворникот на 30 August 2012. Посетено на 29 July 2013.
  3. 3,0 3,1 Sunnervik, Linus; Sporrong, Olle (16 January 2015). „Anja Pärson gravid – visade upp sin mage“ [Anja Paerson is pregnant - showed off her belly]. Expressen (шведски). Посетено на 18 January 2015.
  4. „Anja Pärson till "Let's dance". Посетено на 29 March 2017.
  5. „The Swedish team for the 2006 Olympics“. Svenska Dagbladet. 8 February 2006. Архивирано од изворникот на 13 February 2009.
  6. Niklasson, Anette; Emanuelsson, Eric (2 August 2014). „Anja Pärson och Filippa Rådin har gift sig“ [Anja Paerson and Filippa Rådin get married]. Aftonbladet (шведски). Посетено на 4 August 2014.
  7. Friberg, Anna (27 May 2015). „Anja och Filippa har fått sitt andra barn“ [Anja and Filippa has received their second child]. Expressen (шведски). Посетено на 19 December 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]