Анѓелка Прпиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анѓелка Прпиќ
Andjelka Prpić u predstavi Šta me snadje.jpg
Роден Анѓелка Прпиќ
23 октомври 1984 (1984-10-23) (35 г.)
Пожаревац,  Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Занимање глумица
Сопружник Дарио Прпиќ


Анѓелка Прпиќ родена Стевиќ (Пожаревац, 23 октомври 1984 година) е српска телевизиска и театарска актерка и телевизиска водителка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Анѓелка е родена во Пожаревац 23 октомври 1984 година. Глума дипломирала на Академијата за драмска уметност во Нови Сад во класата на професор Борис Исаковиќ.[1] Игра во Атеље 212 и Српскиот народен театар.[2] Популарноста ја стекна на ТВ серијата Жените од Дедиње (20112015). Беше водителка на емисијата 48 часа свадба.[3] Како и емисијата, Ноќен  ТВ проект.[4]

Анѓелка е во брак со Дарио Прпиќ, со кого го има синот Јакша.[5]

Емисии[уреди | уреди извор]

  • 48 часа свадба (2011)
  • Ноќен ТВ-проект (2012-2013)
  • На Булевар, 5 до 5 (2014)

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Anđelka Prpić: Čarna mi je promenila život“. zena.blic.rs. Посетено на 30 јуни 2013.
  2. „Venčanica Anđelke Stević“. vencanice-nis.com. Посетено на 30 јуни 2013.
  3. „Анђелка Прпић покренула породични бизнис: Бићу шефица свом мужу!“. svet.rs. Посетено на 30 јуни 2013.
  4. „Kreće "Noćni TV projekat" na B92“. b92.net. Посетено на 30 јуни 2013.
  5. „Porodila se Anđelka Prpić“. telegraf.rs. Посетено на 30 јуни 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)