Анхалт-Витенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Анхалт-Витенберг — името на најисточниот регион на германската покраина Саксонија-Анхалт. Вклучува пејзажни делови од Анхалт, Флеминг и регионот долж реката Елба во областа на Лутерштат Витенберг и градот Кетен. Центарот на регионот е Десау-Рослау. На запад Анхалт-Витенберг се граничи со Елба-Берде.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Окрузи пред реформата од 2007[уреди | уреди извор]

Општините од регионот Анхалт-Витенберг работат заедно за инфраструктурни планови, маркетинг и претставување пред надворешни страни.