Анутски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анутски јазик
Застапен воСоломони
ПодрачјеОстров Анута
Говорници267 (1999)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3aud

Анутскиот јазик, познат и како анутански или анутаски, е полинезиски јазик од подгрупата на самоански јазици. Јазикот се зборува на островот Анута во Соломоните. Анутскиот јазик е сроден со тикопискиот јазик, кој се зборува на островот Тикопија. Според податоците од 1999 година, јазикот го зборуваат околу 270 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]