Антон Рубинштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антон Рубинштајн
Anton Rubinstein
Портрет на Рубинштајн Илија Рејпин
Роден(а)Антон Григоријевич Рубинштајн
28 November 1829 [с.с. 16 November]
Вихвантинци, Балтискији уезд, Подолскаја Губернија, Руска Империја
Починал(а)20 November 1894 [с.с. 8 November]
Петерхоф, Санкт Петербург, Руска Империја
НационалностРусин
ЗанимањеПијанист, композитор и диригент

Антон Григорјевич Рубинштајн (28 ноември 1829 - 20 ноември 1894), руски клавирски виртуоз и композитор, основач на конзерваториумот во Петроград. Компонираше опери, клавирски композиции, соло песни и друго. Како композитор му припаѓаше на таканаречениот космополитански правец наспроти „Руските петмина“.