Антон Мавретиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Мавретиќ во 2008 година

Антон Мавретиќ (11 декември 1934 во Метлика, Словенија - 21 ноември 2019) - словенечки електроинженер кој работел во Соединетите држави.[1]

Мавретиќ бил професор и научен соработник во Центарот за вселенска физика на Универзитетот во Бостон.[2] Тој бил дописен член на Словенечката академија на науките и уметностите од јуни 2007 година.[3] Во 1985 година ја основал својата консултантска фирма СИАТ од Бостон ДОО.

Мавретиќ работел за Центарот за вселенски истражувања МИТ под договор за НАСА од 1972 до 1979 година и придонел за развој на плазма спектрометри за проектите Војаџер 1 и Војаџер 2.

Образование[уреди | уреди извор]

  • Диплома за наука во електротехниката на Универзитетот во Денвер, декември 1959 година
  • Магистер на науки по електротехника од Универзитетот во Денвер, јуни, 1961 година
  • Д-р во електротехника од Државниот универзитет во Пенсилванија, декември 1968 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenian Voyager engineer dies“. Slovenian Press Agency. 2019-11-22. Посетено на 2019-11-22.
  2. http://www.bu.edu/dbin/csp/people.php?id=536[мртва врска]
  3. http://www.sazu.si/o-sazu/clani/anton-mavretic.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]