Прејди на содржината

Антон Гланцелиус

Од Википедија — слободната енциклопедија

Антон Гланцелиус (11 април 1974 година во Копенхаген, Данска) е шведски глумец надалеку познат по Мојот живот како куче (1985 година), за кој ја освоил наградата за најдобар глумец на 21-те награди Гулдбаге.

Од 2014 година, Гланцелиус работел како извршен продуцент во шведскиот ТВ4 АБ. На 26 март 2015 година, Гланцелиус станал нов менаџер на каналот за ТВ4 Плеј. Во исто време, тој ја задржал функцијата заменик директор на каналот за Групацијата ТВ4.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Гланцелиус е роден во Копенхаген од татко Ингмар Гланцелиус (1927-2021), новинар и слободен музички критичар, и мајка Маргита Ахлин, глумица и режисерка. Гланцелиус имал постар брат, Јаков. Неговиот дедо по мајка бил глумецот Хари Алин. Тој израснал во Гетеборг, Шведска. Гланцелиус има данско потекло од страната на неговиот татко.

Глумечка кариера[уреди | уреди извор]

Првата улога на Гланцелиус била во телевизиски филм на осумгодишна возраст, како гласник во театарската продукција на Антигонаво која глумел неговата мајка, и се појавил четири пати во шведска телевизиска серија.

Мојот живот како куче и признание[уреди | уреди извор]

Филмскиот режисер Ласе Халстром го открил Гланцелиус од телевизиската серија и го замоли да се обидел за главната улога на Ингемар во филмот, Мојот живот како куче, заедно со околу 1.000 други млади глумци. Отпрвин, на Гланцелиус му било кажано дека бил премногу млад и премногу мал за делот, но добил уште еден повик една недела подоцна. „Тие рекоа дека не можат да најдат некој подобар да го направи тоа од мене“, велел Гланцелиус. „Мислев дека ќе биде забавно и возбудливо. И тоа беше. Но, 80 дена работевме од утро до вечер. Беше многу тешко. Бев среќен што добив дури 5 минути пауза.“

Предизвиците на снимањето вклучувале дека Гланцелиус морал да истури чаша млеко на лицето во една сцена, за што му биле потребни 26 потреби за снимање, како и да загубел во боксерски меч со постар лик во друга сцена.

Филмскиот режисер Халстром го опишал Гланцелиус, кој имал 11 години за време на снимањето, како „многу интуитивен. Беше како да работиш со возрасен човек.“ Гланцелиус подоцна забележал: „Само си играм самиот“.

Во 1985 година, Гланцелиус станал најмладата личност за победа на Шведска филмски критичари наградата за најдобар глумец, Шведска, еквивалентно на Оскар во истата категорија, за неговата улога во мојот живот како куче.

Мојот живот како куче бил изненадувачки хит во Соединетите Држави, ретка појава за филм со титл на странски јазик. Американските критичари го пофалиле Гланцелиус за неговата изведба во филмот, при што Хал Хинсон од Вашингтон пост го опишувал како „ Џек Николсон со големина на половина литар, со ѓаволски веѓи што знае да ги користи“, а Винсент Канби од Њујорк Тајмс кој аплаудирал него за неговата „цврста и мудра изведба“. Успехот на филмот во САД го натерала Гланцелиус да ја посетел земјата за прв пат во 1987 година, како дел од двонеделната турнеја во девет градови, придружена со неговите родители. Градовите во кои тој патувал ги вклучувале Вашингтон и Лос Анџелес. Кога го посетил Њујорк, Сју Симонс морал да го интервјуира Гланцелиус.

„На почетокот сите ме препознаваа од филмот“, велел тој. „Многумина дури би покажале кон мене со испружена рака и многу гласно зборувале за мене. Ќе требаше да гледам во земјата. Тоа не беше забавно.“ Тој велеле дека немал поим дека е толку популарен.

Гланцелиус бил во преговори да ја репризирал својата улога во продолжението на филмот на англиски јазик, кое сега е отстапено.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Гланцелиус течно зборувал шведски и англиски јазик. Тој бил обожавател и на Еди Марфи, Род Стјуарт, Бил Козби и Брус Спрингстин. Гланцелиус играл и хокеј на мраз и свирел пијано.

Аспирација за играње фудбал[уреди | уреди извор]

И покрај неговата славна ѕвезда од Мојот живот како куче, Гланцелиус подоцна ќе рекол дека немал интерес да понтификува за себе или за занаетот на глумата. „Фудбалот е мојот приоритет број еден“, велел тој. „Се надевам дека еден ден ќе бидам професионален играч во Бразил. Навистина сакам да играм и мислам дека можам да бидам она што сакам да бидам. Тоа ќе ми биде природно.“

„Антон не е опседнат со идејата да има кариера во филмовите, фала му на Бога“, рекол неговиот татко. „Тој сакаше да работи на филмот и се гордее со својата изведба, но се обидовме да не направиме премногу од успехот што го постигна. Ако го сторивме тоа, тогаш сè што правеше до крајот на животот ќе се мери со тоа како неуспех. Неговата прва љубов е спортот, а ние го охрабруваме во тоа бидејќи обезбедува нешто како тампон помеѓу него и целиот овој гламур.“

„Не посакувам дел од соништата или нешто слично“, вели Гланцелиус. „Сакам да бидам професионален фудбалер во Бразил“. Во времето на неговото признавање, Гланцелиус исто така бил играч на јуниорскиот фудбалски тим на неговиот роден град. Тој рекол дека е рангиран меѓу 30-те најдобри фудбалери во Гетеборг и дека планирал да отпатува во Бразил откако ќе завршел училиште.

„Ако претрпев повреда и не можев да играм, можеби ќе глумам во друг филм“, признал тој. Гланцелиус изјавил и дека не му било грижа дали некогаш ќе снимал друг филм. Сепак, неговиот сон да биде фудбалер никогаш не се исполнил.

Мајкл Џексон[уреди | уреди извор]

На почетокот, Гланцелиус не слушнал за Мајкл Џексон додека не добил телефонски повик во домот на неговите родители во Гетеборг од Џексон.

Додека бил во Лос Анџелес во 1987 година, Гланцелиус имал шанса да го запознае Џексон, кој лично го поканил во неговиот дом откако двапати го видел Мојот живот како куче. „Куќата на Мајкл Џексон беше толку голема и убава“, велел Гланцелиус. „И тој беше многу пријателски настроен. Многу ми се допадна, но беше многу срамежлив.“ Гланцелиус и неговата мајка го посетија имотот Хејвенхарст, но поминал само неколку часа со Џексон. Гланцелиус го опишал Џексон како „многу љубезен“, но и многу тивок. Гланцелиус, исто така, требало да се сретне и да се ракува со миленичето на Џексон, шимпанзото Баблс.

Една година подоцна, Гланцелиус морал да помине еден ден со Џексон во забавниот парк, Лизеберг. Раководството на паркот го затворил Лизеберг за јавноста за тој ден, така што Гланцелиус и Џексон ќе го имале целото место за себе, возејќи го омилениот тобоган на вториот 12 пати и поминувајќи еден час возејќи автомобили со браник. Гланцелиус ја поминал таа ноќ во хотелската соба на Џексон; во последниве години, Гланцелиус потврдил дека немало ни најмала навестување за сексуален напредок, повикувајќи се на репутацијата на Џексон.

Џексон останал во контакт со Гланцелиус потоа додека не избил скандалот со Џордан Чендлер. Гланцелиус наводно бил шокиран кога дознал за смртта на Мајкл Џексон во 2009 година. Еден ден по смртта на Џексон, Гланцелиус бил интервјуиран од ТВ4 вести за неговите искуства со Џексон.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Холмстром, Џон. Момчето со подвижна слика: меѓународна енциклопедија од 1895 до 1995 година . Норвич, Мајкл Расел, 1996 година, стр. 396.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]