Антони Кидис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антони Кидис
Настап со Red Hot Chili Peppers во 2012
Животописни податоци
Познат(а) и какоTony
Cole Dammett
Tony Flow
Antoine the Swan[1]
Роден(а)1 ноември 1962(1962-11-01)(61 г.)
Гранд Рапидс, Мичиген, САД
Жанрови
Занимања
  • пејач
  • пишувач на песни
Период на активност1983–денес
Издавачи
СоработнициRed Hot Chili Peppers
Мреж. местоredhotchilipeppers.com

Антони Кидис (англиски: Anthony Kiedis; р. 1 ноември 1962) е американски музичар кој е пејач и автор на песни во бендот Red Hot Chili Peppers, кој е основач на истиот во 1983 година. Кидис и неговите колеги (членови на бендот) беиле примени во Rock and Roll Hall of Fame во 2012 година.

Во раниот живот[уреди | уреди извор]

Кидис е роден во Гранд Рапидс, Мичиген, и е син на Маргарет „Пеги“ (Нобл) и глумецот Џон Михаел Кидис, познат професионално како Блеки Дамет. Неговото семејство емигрирало од Литванија во раните 1900-ти; остатокот од неговото потекло вклучува англичани, французи, холанѓани и мохикани. Кидис, во 1966 година, кога имал три години, неговите родители се развеле. Тој бил воспитан од страна на неговата мајка во Гранд Рапидс. Подоцна неговата мајка се преженила и имала уште две деца - полусестри на Антони. Секое лето, тој го посетувал својот татко во Холивуд по две недели, време за кое тие се врзале. Тој го обожувал својот татко и на тоа се сеќава и за тоа ијавил: "Патувањата во Калифорнија беа најсреќните, најзагрижувачки, времиња на остригите што некогаш ги доживеав." Во 1974 година, кога Кидис имал дванаесет години, се преселил во Холивуд за да живее со својот татко цело време. Неговиот татко бил глумец кој продавал дрога, што имало значително влијание врз Кидис, бидејќи двајцата често би користеле марихуана и кокаин.Кидис случајно пробал хероин за првпат на 14-годишна возраст. Преку неговиот татко Блаки, Кидис, работел под сценското име Кол Даммет , ја следел неговата прва глумечка улога која е син на синот на Силвестер Сталоне во филмот од 1978 година. FIST Истата година тој имал уште две глумечки работи, еден во ABC Afterschool Special, а другата во филмот "Шеги мои луѓе никогаш не ми кажаа".

Кидис се школувал во Fairfax High School во Лос Анџелес, каде што се борел да најде пријатели затоа што неодамна преминал во нова училишна област. Сепак, тој наскоро се запознал со Фли (музичар), и по кратката конфронтација, двајцата станале најдобри пријатели и врзани дури седеле еден до друг во клупата. Кидис се присеќава на тоа: "Бевме привлечени еден со друг од силите на зло, љубов, станавме практично неразделни,двајцата станвме социјални отпадници, се најдовме меѓусебно и се покажа тоа дека е најдолготрајното пријателство во мојот живот ". Кидис станал под значајно влијание врз Фли, изложувајќи го на рок-музиката, особено панк рок. Кидис и Фли почнале да скокаат во базени од згради како хоби. На 15-годишна возраст, Кидис ги скршил грбните пршлени обидувајќи се да скокне во базен од петкатна зграда, а го промашил базенот за неколку инчи. Неговиот грб оттогаш се подобрил, иако сѐ уште има повремени проблеми.

Откако Кидис почнал да работи со Фли и Џек Ајронс, тој бил опишан како "маничен господар на церемониите" пред да почне да пее за групата. Во групата биле вклучени басистот Том Стразман и вокалист и гитарист роден во Чиле, Ален Јоханес. Стразман учел да стане адвокат, тој се повлекол од бендот за да ги задржи неговите оценки и да се фокусира на колеџот. Во овој момент, Фли бил во мешаница. Кратко време по дружењето со бендот, и присуствувајќи на неколку емисии, на Кидис му била понудена позиција во бендот Ред хот чили пеперс од страна на Фли.

Кидис исто така се запознал со неговиот иден колега во бендот Словак откако го видел дека свири со својот бенд Антоним. После шоуто, Словак го поканил Кидис во својата куќа. Кидис подоцна го опишал искуството во својата автобиографија Scar Tissue:"Во рок од неколку минути од дружењето со Хилел, почувствував дека тој е апсолутно различен од повеќето луѓе со коишто сум поминал многу време ... Тој многу разбираше за музиката, беше одличен визуелен уметник и имал чувство на смиреност кога бев со него" Словак, Кидис и Фли станале најдобри пријатели и често користеле , хероин, кокаин и брзина. И покрај неговата честа употреба на дрога, тој одлично бил приатен во училиште, често добивајќи високи отцени. Во јуни 1980 година, Кидис дипломира. Во август тој се запишал на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес за да го проучи пишувањето.Сепак, тој се откажал на почетокот на втора година поради неговото влошување на здравствена состојба и злоупотреба на дрога зависност од кокаин и хероин.

Ред хот чили пеперс[уреди | уреди извор]

1980-1984;Формирањето и првиот албум[уреди | уреди извор]

Кидис со Red Hot Chili Pepers во 1983

Кидис, Словак, и Фли почнале да создаваат своја музика, откако пронашле инспирација во францускиот панк бенд наречен Defunkt.Тројцата формират бенд со поранешниот тапанар Jack Irons. Бендот имал само една песна, насловена како "Out in L.A." и била формирана со цел еднаш да се свири. Песната била заснована на гитарски риф што го напишал Словак додека свирел со Железни и тоа не требало да стане вистинска песна додека Кидис не одлучил да рапува над музиката. Мајк Честер, пријател на Кидис, го поканил бендот да отвори свечен настан на Мајк и Соседите во "The Rhythm Lounge", бидејќи сметал дека Кидис имал потенцијал како фронтмен. Словак и Фли биле првично скептични и сметале дека Кидис немал доволно искуство, но двајцата на крајот се согласиле да свират. Кидис подоцна ја опишал претставата: "Целосното очекување од моментот ме погоди, и инстинктивно знаев дека чудото на манипулирање со енергијата и прислушување во бесконечен извор на енергија и искористување на тоа во мал простор со нашита пријатели беше она што јас во моментот го имав на земјата."

Следејќи го првото шоу на групата во The Rhythm Lounge, сопственикот на барот ги замолил да се вратат, но со две песни наместо една. По неколку други шоуа и додавање на неколку песни на нивниот репертоар, името на бендот било сменето во Ред хот чили пеперс. Концертниот репертоар на групата се зголемил на десет песни како резултат на неколку месечно свирење во локалните ноќни клубови и барови. На претставата во стрип клуб во Холивуд наречена Kit Kat Club, членовите на бендот извеле носење само чорапи на своите пениси, идеја формирана од Кидис . Ова го стекнал бендот озлогласеност, а сопствениците на клубовите дури и почнале да ја резервираат групата под услов тие да настапат на овој начин. Ред хот чили пеперс влегле во Bijou Studios за да снимат демо-касета, а потоа да обезбедат договор со ЕМС.

1985-1988:"Чуден стил","План за подигање на партијата Мофо" и смрта на Хилел Словак[уреди | уреди извор]

Фанк музичарот Џорџ Клинтон бил изнјмен за да го изведе вториот албум на бендот,"Чуден стил",кога словак се вратил на гитара.Силната "хемија"помеѓу Клинтон и Чили пеперс била одма осетена."Чуден стил" бил издаден во август 1985.Добил малце повеќе внимание од албумот "Ред Хот Чили Пеперс" грубо пресметано имало продадени 75.000 копии во годината.Фли ,Словак и Кидис биле внесени во користењто на дрога и нивното пријателство станувало се посилно.Фли мислел дека почало да станува грозно а не интересно. Кидис станал зависен и ги оставил Фли и Словак самостојно да работат на албумот.Словак и Кидис имале сè поголема зависност од хероин и состојбата била лоша така што тие не можеле да ги извршат подготовките за албумот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nicknames“. Anthony Kiedis.net. July 24, 2011. Посетено на 2013-06-24.