Антонио Танески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антонио Танески
ЗанимањеПоет

Антонио Танески — роден во 1949 година. Пишувал поезија, книжевни критики и есеи, а свои дела објавувал во македонската книжевна периодика. Преведуван е на српски и турски јазик. Починал во 2003 година.[1]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • „Кавга“ (1990)
  • „Несоници“ (1994)
  • „Мракот ве гони“ (1996)
  • „Искубани пауни“
  • „Обесчестена земја“ (1997)

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002