Прејди на содржината

Антички театар (Пловдив)

Координати: 42°08′49″N 24°45′04″E / 42.14684° СГШ; 24.751006° ИГД / 42.14684; 24.751006
Од Википедија — слободната енциклопедија

42°08′49″N 24°45′04″E / 42.14684° СГШ; 24.751006° ИГД / 42.14684; 24.751006

Антички театар Пловдив
Ancient theatre Plovdiv
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Plovdiv city centre" does not exist
МестоПловдив, Бугарија
Координати42°08′49″N 24°45′04″E / 42.14684° СГШ; 24.751006° ИГД / 42.14684; 24.751006
Видтеатар
Историја
ГрадителТрајан
Материјалтула, мермер
Изграденo90-тите години на 1 век
РаздобјеРимско Царство
Белешки за наоѓалиштето
Ископување1968 – 1979
СостојбаРеставриран
СопственикПловдив
Јавен пристапYes
Порталhttp://www.visitplovdiv.com/en/node/522

Римскиот театар во Пловдив (латински: ТЕАТРУМ ТРИМОНТЕНСЕ, бугарски: Пловдивски античен театър) — едно од најдобро зачуваните антички театри во светот, сместен во центарот на градот Пловдив, Бугарија. Театрот бил изграден во 90-тите години на 1 век од н.е., веројатно во времео на царот Домицијан. Вкупниот број на гледачи на театрот е помеѓу 5000 и 7000 гледачи и во моментов е во употреба.