Античка круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за источна круна,

Античката круна, позната и како Источна круна, ― златна хералдичка круна наставана со променлив број на остри шила. Така е наречена поради нејзиното потекло од источното Средоземје. Источната круна е една од најстарите круни,.

Небесната круна е модифицирана источна круна со подолги шилци и на врвот со ѕвезди без одреден фиксен број на точки.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]