Илирија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Античка Илирија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илирија

380-те п.н.е. – 168 п.н.е.
Илирски племиња во 3 в.п.н.е.
Главен град Скодра
Јазици Илирски јазик
Вероисповед Политеизам
Уредување монархија
Историски период стара доба
 -  Основана 380-те п.н.е.
 -  Освоена од Римската Империја 168 п.н.е.

Илирија е назив на територија што го зафаќа Западен Балкан особенио државите Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и сосем мал дел од Албанија. Монархијата на илирите траела се до освојувањето на Римјаните и од тогаш се губи илирскиот јазик, култура и традиција.