Антица (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Антица“
РежисерАцо Алексов
СценаристКоле Чашуле
НастапуваатСтојка Чекова
Цветанка Јакимовска
Тодор Николовски
Петре Прличко
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1969
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Антица“ - македонски телевизиски филм од 1969 година. Го режирал Ацо Алексов, а сценариото го напишал Коле Чашуле.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Стојка Цекова
Цветанка Јакимовска
Тодор Николовски
Петре Прличко

Надворешни врски[уреди | уреди извор]