Антиох I Сотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антиохос I Сотер

Антиох I Сотер, бил син на Александровиот војсководец Селевк I. Цар на Сирија (281 г.п.н.е). Умрел во 261 г.п.н.е.