Антиној

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антиној

Антиној (27 ноември, о. 111 - пред 30 октомври 130) бил витински омилен, или љубовник, на римскиот император Адријан. Тој беше обожен по неговата смрт, бил славен и во грчкиот Исток и латинскиот Запад, понекогаш како Бог, а понекогаш само како обожен смртник.

Малку се знае за животот на Антиној, иако се знае дека тој е роден во Болу, во римската провинција Витинија. Тој веројатно беше запознаен со Адријан во 123, пред да биде префрлен во Италија за високо образование. Тој стана миленик на Адријан од 128, кога беше однесен на турнеја на Империјата, како дел од личната свита на Адријан. Антиној го придружил Адријан за време на неговото присуство на годишните Елевзински Тајни во Атина и беше со него кога тој убил лав во Либија. Во октомври 130, кога биле дел од флотила одејќи по Нил, Антиној мистериозно загинал.

По неговата смрт, Адријан го обожил Антиној и основал организиран култ посветен на неговото обожување кое се проширило низ целото царство. Адријан го основал градот Антинополис блиску до местото на смртта на Антиној, кој стана култниот центар за обожување на Озирис-Антиној. Адријан, исто така, основал игри во чест на Антиној кои се одржувале и во Антинополис и во Атина, со што Антиној стана симбол на соништа на Адријан за пан-хеленизмот.

Антиној стана поврзан со хомосексуалноста во западната култура, појавувајќи се во делата на Оскар Вајлд и португалскиот поет Фернандо Песоа.

Антиној во римската скулптура[уреди | уреди извор]

Адријан "се сврти кон вајарите за да ја овековечат меланхолијалната убавина и сензуалноста на Антиној", создавајќи во процесот што се опишува како "последното самостојно креирање на грчко-римска уметност".

Класичарката Каролина Воут забележа дека има повеќе скулптури идентификувани како Антиној отколку на било која друга личност во класичната антика со исклучок на Август и Адријан. Таа исто така тврди дека класичната студија на овие скулптури на Антиној е особено важна, поради неговиот "ретки микс" на "биографска мистерија и големо физичко присуство".

Библиографија[уреди | уреди извор]

Vout, Caroline. Antinous, Archaeology, History. „The Journal of Roman Studies“ (Society for the Promotion of Roman Studies) том  95: 80–96. 


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]