Антикабир

Координати: 39°55′32″N 32°50′15″E / 39.92556° СГШ; 32.83750° ИГД / 39.92556; 32.83750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Антикабир
Anıtkabir
Карта
Општи податоци
ГрадАнкара
ЗемјаТурција

Антикабир (турски: Anıtkabir)) е мавзолеј кој се наоѓа во Анкара, Турција. Во овој мавазолеј се наоѓа гробот на “таткото на Турција“ Кемал Ататурк. Неговата градба била завршена во 1941 година а негов архитект е професор Емин Онат

39°55′32″N 32°50′15″E / 39.92556° СГШ; 32.83750° ИГД / 39.92556; 32.83750