Антефикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Антефикси)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
этрусский антефикс
Антефикси на работ на покрив на грчки храм

Антефикс (Ante-fixae) (од лат. antefigere, претходно прицрвстување), се вертикален блок на завршеткот на (контра)покривката на ќерамидите на покрив на грчки храм; го заземаат местото на киматиумот и обликуваат гребенести украси по рабовите на храмот. Актефиксите богато се резбаат со антемионска орнаментација.

Наводи[уреди | уреди извор]

(англиски)